Rozpočet se znovu odkládá, vláda musí řešit požadavky ministrů

Vláda opět odložila rozhodování o státním rozpočtu. Někteří ministři totiž žádají peníze navíc. Debata se tak kvůli času na hledání kompromisu přesouvá na příští týden. Vláda má přitom definitivní verzi odevzdat sněmovně do konce tohoto měsíce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) na zasedání vlády

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) na zasedání vlády | Zdroj: ČTK

Ministr financí Miroslav Kalousek je ochoten jednat o přesunech peněz uvnitř rozpočtu. Zdůraznil ale, že plánovaný schodek 105 miliard se v žádném případě nesmí zvýšit ani o korunu.

Například ministr dopravy Pavel Dobeš chce ale pro resort dopravy získat navíc 9 až 10 miliard korun. Vzít je chce ze státní pokladní správy nebo z prostředků určených na krytí státního dluhu, kde je podle něj dostatečná rezerva.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s někdejším ministrem financí a bývalým viceguvernérem Evropské investiční banky Ivanem Pilipem na Rádiu Česko

Pokud se plánovaný rozpočet fondu dopravní infrastruktury nenavýší, byly by podle něj ohroženy už rozpracované projekty, což by v následujících letech znamenalo jejich prodražení.

Česká republika by prý také nevyčerpala už přislíbené peníze z operačního programu doprava a musela by Evropské unii vracet až 36 miliard korun. Ministr dopravy také poukazuje na názory ekonomů, podle kterých mají investice do dopravní infrastruktury efektivní návratnost.

Kdo chce miliardu, řekne si o tři

Někdejší ministr financí a bývalý viceguvernér Evropské investiční banky Ivan Pilip považuje požadavek ministerstva dopravy za neadekvátně vysoký. Podle něj jde o běžný, každoroční proces licitace.

„Každý ministr, který chce něco zvýšit uvažuje tak, že když potřebuje miliardu a řekne miliardu, tak dostane půl a tak řekne tři a dostane tu jednu, kterou chtěl původně. Takže i ministr dopravy chce uhrát alespoň něco a já předpokládám, že se mu to podaří,“ říká Ivan Pilip.

Nemyslí si ale, že každá investice do dopravy je efektivní. Za racionální naopak považuje argumenty ministerstva, že zakonzervovat rozestavěnou silnici se může prodražit.

Ministr dopravy Pavel Dobeš | Foto: ČTK

„Chce to zvážit ekonomickou potřebu jednotlivých tahů a raději některé úplně zastavit a nějaké škrty i v této oblasti dělat,“ radí bývalý ministr financí Ivan Pilip.

Bývalý ministr dopravy Petr Moos požadavku Pavla Dobeše rozumí. Navýšení plánovaného rozpočtu fondu dopravní infrastruktury o 9 miliard je podle něj naprosté minimum.

„Navíc jde o veřejný kapitál, peníze neprojídáme. Má to přímé přínosy jako úspory času, energií, opotřebení vozidel, snížení nehodovosti. Nepřímé přínosy jsou dány snížením nezaměstnanosti, zlepšením podmínek životního prostředí, vytvářením průmyslových a obchodních zón,“ vypočítal Moos.

Nezbytné je podle něj dostavět především dálnici D11, Pražský okruh, dostavět a rekonstruovat dálnici D1 a následovat pak musí výstavba železničních koridorů.

„Pokud bychom dopravní infrastrukturu nerealizovali v podobě, kterou jsme slíbili, investoři od nás půjdou dál, třeba do Polska, Maďarska a Slovinska,“ varoval Petr Moos.

Spor o vyrovnání s církvemi

Schůzi kabinetu tentokrát poznamenala pohrůžka šéfa poslaneckého klubu Věcí Veřejných Víta Bárty, že jeho strana nepodpoří majetkové vyrovnání s církvemi, jestli se ve státní pokladně nenajde víc peněz pro resort dopravy. Místopředsedkyně nejmenšího koaličního partnera, Karolína Peake, pak Bártovo prohlášení zmírnila, když řekla, že se strana pouze chce nejdříve dohodnout na rozpočtu.

Podle ministra dopravy Pavla Dobeše premiér Nečas dobře rozumí požadavku, aby si ministři nejprve ujasnili, jaké prostředky a odkud půjdou na jednotlivé resorty. Poté co bude schválen rozpočtový rámec, pak se bude hlasovat i o dohodě s církvemi.

Přehrát

00:00 / 00:00

O rozpočtu debatovali v poledních Ozvěnách dne ministr dopravy Pavel Dobeš z Věcí veřejných a poslanec za TOP 09 Stanislav Polčák

Poslanec za TOP 09 Stanislav Polčák připomněl, že je v koaliční smlouvě jasně napsáno, že cílem vlády je co nejdříve uzavřít otázku vyrovnání mezi státem a církvemi. Jsou tam i parametry tohoto vyrovnání.

„Je to vynikající dohoda, která překonává původní z roku 2008 a je pro stát velmi výhodná. Vnášet do toho v tuto chvíli jakýsi vydírací potenciál, který přináší pan Bárta, podle mne spadá možná do politiky bezpečnostních agentur, ale ne na pole vlády,“ prohlásil Polčák. Pavel Dobeš namítl, že s vlastním odškodněním církví VV problémy nemají.

„V tuto chvíli se ale musíme bavit o tom, jaký bude rozpočtový rámec pro roky 2013 a 2014, jestli tam finanční prostředky na dohodu budou a odkud půjdou. O tom je třeba jednat i v kontextu ostatních kapitol,“ míní Dobeš.

Igor Maňour, Ondřej Černý, Václava Marešová, Jan Herget, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme