Rozpočtový výbor doporučil poslancům zamítnout reformu veřejných financí

Vládní reformu veřejných financí dnes většinou levicových hlasů nedoporučil sněmovní rozpočtový výbor. Balík reforem měl podle kabinetu snížit zadlužení státu a stabilizovat veřejné rozpočty. Vláda navíc s jeho úspěchem spojuje vlastní budoucnost. Opozice je nicméně ostře proti a výhrady mají i někteří koaliční poslanci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohuslav Sobotka

Bohuslav Sobotka | Foto: Poslanecká sněmovna

Rozpočtový výbor sněmovny hlasy opozice odmítl vládní "reformní batoh". Vláda si od balíku zákonů slibuje snížení schodku státního rozpočtu a stabilizaci veřejných financí. Kromě opozice ale k ní mají výhrady i někteří koaliční poslanci.

Definitivně se ale o balíku opatření bude rozhodovat až příští týden, kdy se kvůli němu sejde celá dolní komora parlamentu. Proto dnešní výsledek jednání není podle občanského demokrata Michala Doktora nutné brát jako velkou prohru: "Bez mrknutí oka není možné dnešní atmosféru jednání rozpočtového výboru přejít, na druhou stranu je třeba jednoznačně říci, že to pro celkové hlasování nemá naprosto žádný vliv."

Opozice tak v boji proti reformnímu balíku zaznamenala dílčí úspěch. Vládní návrh totiž výbor zamítl právě hlasy ČSSD a KSČM. Jak Radiožurnálu řekl šéf výboru, sociální demokrat Bohuslav Sobotka, opozici pomohla přesila, kterou ve výboru měla: "Ta přesila byla dána tím, že se nedostavil jeden z poslanců vládní koalice a tudíž byl narušen poměr sil, který je v rozpočtovém výboru dán půl na půl."

Komunisté a sociální demokraté vládní návrh nepodpořili ani přes to, že se jim do něj podařilo zapracovat řadu připomínek. Vládní balík zákonů tak dostal i levicové rysy. Sobotka k tomu dodal: "Pro nás je reforma natolik špatná a nepřijatelná, že ji žádné dílčí pozměňovací návrhy nemohou vylepšit."

Místopředseda rozpočtového výboru, komunista Jiří Dolejš čeká, že se jim pozměňovací návrhy podaří prosadit i při projednávání na schůzi sněmovny: "Pozměňovací návrhy nepochybně zazní ještě z pléna. Budeme mít příležitost vidět, jestli pro ně koalice nalezne pochopení. Dnes to byla spíše vizitka těch, co nechodí do práce."

Jednání výboru se zúčastnili i zástupci odborů. Jak Radiožurnálu řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch, i jim se reforma nelíbí: "My si myslíme, že vláda, která si dala za cíl zlepšit stav veřejných financí, by neměla činit první krok, že bude snižovat daně bohatým a právnickým osobám, to znamená zejména zahraničním korporacím. A na té výdajové straně si myslíme, že plošné škrty v oblasti nemocenské, rodin s dětmi či rozpočtů obcí jsou kroky, které jsou velmi špatné."

Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme