Rozpočtový výbor jednomyslně podpořil růst odvodů z hazardu

Rozpočtový výbor Poslanecké sněmovny dnes jednomyslně podpořil vládní návrh na růst odvodů z hazardu. Doposud byla daň 20 procent. Vládní návrh počítá od příštího roku se sazbami dvěma – pro kurzové sázky 23 procent a pro hrací automaty 28 procent. Celá sněmovna by mohla návrh schvalovat ještě během listopadu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poker

Poker | Foto: Martin Dušek

Stát si od změny slibuje především větší příjmy z hazardu. Ministerstvo financí počítá s tím, že by větší zdanění mohlo státu přinést až dvě miliardy ročně.

Podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) měli provozovatelé sázek a automatů v minulosti v Česku „výjimečné postavení“.

„Bylo tam plno korupčních afér v minulosti, a je absurdní, že jsme vlastně i v Evropě na tom nejhůř z titulu regulace hazardu,“ poznamenal Babiš.

Vládní předlohu na zvýšení odvodů z hazardu podpořila i pravicová opozice, ovšem s výhradami.

Novela o tři procenta navyšuje odvod z loterií, kurzových sázek, ze sázkových her v kasinu, z karetních turnajových a hotovostních sázkových her a z ostatních loterií a jiných podobných her. Navýšení o osm procent čeká hrací automaty a další technická zařízení. Předloha také mění rozdělení odvodů z automatů mezi stát a obce. Stát by měl nově dostávat 40 procent místo 20 procent, obce 60 procent místo 80 procent. Obcím by se ale podle důvodové zprávy příjmy z hazardu snížit neměly, stát by naopak měl inkasovat asi o dvě miliardy korun navíc.
Zdroj: ČTK

Třeba šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek poznamenal, že předloha neobsahuje boj s hazardem, protože se podle něj nebude sázet méně. A pochyby měl i ohledně toho, že změna přinese víc peněz do státní kasy.

Také zástupcům ODS se některé věci nelíbí a už avizovali, že se pokusí návrh pozměnit v průběhu dalšího projednávání ve sněmovně.

Výhrady mají – asi nikoli překvapivě – i zástupci loterijního a herního průmyslu. Argumentují především tím, že zvýšení daní je ještě více znevýhodní oproti nelegální konkurenci.

„Dneska je každá druhá sázka v České republice nelegální, to znamená, že nelegální trh je stejně velký jako legální, a firmám, které působí legálně podle zákona, se zvyšují daně, a firmy, které jsou nelegální, tak mají prodloužené daňové prázdniny, neplatí žádné odvody a žádné daně,“ uvedl šéf Asociace provozovatelů kursových sázek Marek Herman.

Provozovatelé hazardu varují před tím, že nové sazby mohou vést k masivnímu propouštění lidí zaměstnaných v oboru a že mnoho legálních českých firem ukončí činnost. Zároveň s tím se podle nich rozšíří hraní a sázení načerno.

„Pro nás je to opravdu velký problém v tom, že firmám, kterým nejsme schopni konkurovat, se vlastně zvýhodňují podmínky pro podnikání,“ doplnil Herman.

Ztráty, které legální firmy v souvislosti s vyšším daněním budou mít, by se podle něj podařilo částečně vrátit, pokud ve velké novele o hazardu, která má platit od roku 2017, projde zablokování nelegálních sázkových webů.

ČRo, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme