Rozpočtový výbor určil termíny pro další projednávání reformy veřejných financí

Vládní návrh reformy veřejných financí má za sebou další kolo projednávání. Na stole ho dnes měl rozpočtový výbor Poslanecké sněmovny. Zaměřil se hlavně na změny zákona o daních z příjmů, o dani z přidané hodnoty a o dani z nemovitosti. Stanovisko rozpočtového výboru je pro další jednání poslanců důležité, protože jeho doporučení má velkou váhu. Ani po dnešním dni ale není jasné, jak nakonec bude reforma vypadat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hlavní vchod do Poslanecké sněmovny

hlavní vchod do Poslanecké sněmovny | Foto: Marián Vojtek

Původně říkal premiér Mirek Topolánek, že reforma je vyváženým celkem, na kterém se nemůže nic měnit, a buď ji sněmovna přijme jako jeden balík, nebo ne. Postupně se ale ukazuje, že změny možné jsou, a to otevřelo prostor pro tvořivost poslanců.

Kromě návrhů Vlastimila Tlustého můžeme čekat celé spektrum pokusů o zásahy do daňových norem. Pro ilustraci například sociálnímu demokratu Bohuslavu Sobotkovi vadí jednotná daň z příjmů. Tvrdí, že v kombinaci se změnou spotřebních daní bude znamenat pro většinu obyvatel vyšší daňové zatížení. "Ta kategorie lidí, kteří vydělávají více než 80 tisíc hrubého měsíčně, je hlavním výhercem v té loterii, protože oni dostanou dvojí bonus," argumentuje Sobotka.

Ministr financí Miroslav Kalousek se diskusi o změnách nebrání. Jen trvá na tom, aby dopady změn na rozpočet zůstaly v rovnováze. "Není možné mít daňové příjmy jako v Rumunsku a veřejné výdaje jako ve Skandinávii," říká Kalousek.

Rozpočtový výbor se dnes dohodl hlavně na termínech. Do 25. července odevzdají jednotliví poslanci své pozměňovací návrhy. Výbor je dá dohromady a poskytne je ministerstvu financí, aby posoudilo jejich možné dopady a vyjádřilo se k nim. To musí učinit do 8. srpna, kdy se rozpočtový výbor znovu sejde a začne pracovat na svých doporučeních.

Jak bude nakonec daňová část reformy vypadat, není jasné. Občanští demokraté teď totiž chtějí jednat v koalici o dalším možném snižování daní, komunisté by naopak přivítali návrat k daňové progresi.

Jitka Hanžlová, Veronika Malá, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme