Rozsáhlá rekonstrukce Národního muzea začne příští rok

VIDEO. Dlouho plánovaná oprava pražského Národního muzea v Praze už vstoupila do konkrétní fáze. Jeho vedení dnes zveřejnilo, jak se budova během čtyřleté rekonstrukce promění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vizualizace nové podoby Národního muzea | Zdroj: ČTK

Národní muzeum by mělo podobat moderním stavbám typu Metropolitního muzea umění v New Yorku nebo pařížskému muzeu v Louvru, říká ředitel Národního muzea Martin Lukeš.

Zdůrazňuje ale, že návrh architekta Josefa Štulce z roku 1891nechtějí radikálně měnit. „Chceme ho jen doplnit tak, aby muzeum sloužilo plně 21. století,“ uvedl Lukeš.

Národní muzeum během čtyřleté rekonstrukce nově zpřístupní prostory v suterénu, v kopuli otevře vyhlídku a tunelem se propojí s budovou bývalého Federálního shromáždění, kterou již spravuje.

Získá tak dvojnásobnou výstavní plochu proti dnešku a bude moci vystavit mnoho exponátů, které jsou nyní v depozitářích.

Historická budova je léta v havarijním stavu

Historická budova na Václavském náměstí z konce 19. století je už léta v havarijním stavu a nikdy neprošla významnější opravou. Kdyby příští rok rekonstrukce nezačala, musela by být kvůli bezpečnosti i tak uzavřena.

„Už několik let či měsíců pracujeme na stěhování a projektování. Dnes jsme představili projektovou studii a teď se rozjíždí konkrétní fáze realizace,“ popsal postup rekonstrukce Lukeš.

Muzeum se pro veřejnost uzavře příští rok v červnu. Po otevření v roce 2015 slibuje vedení návštěvníkům unikátní muzejní komplex, jehož pilířem bude nová stálá expozice.

Náklady na rekonstrukci včetně vybudování tunelu dosáhnou 3,8 miliardy korun, spolu s přípravou a stěhováním to bude 4,5 miliardy korun.

Martin Hromádka, Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme