Rozsáhlejší povodně podle meteorologů nehrozí

S obavami hledí lidé po celé republice na teploměry. Rtuť se na mnoha místech pozvolna šplhá k deseti stupňům. Na zítřek dokonce meteorologové slibují až 16 stupňů. Podle nich se rozsáhlejších povodní bát nemusíme. Přesto na některých místech lokální záplavy nastat mohou. Přehrady přesto upouští vodu a také kraje a obce se na možnost záplav připravují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

bahno v ulicích | Foto: Jan Rosenauer

Povodí Odry například oznámilo, že na několika místech Moravskoslezského kraje hrozí v pátek lokální záplavy. Průtoky na některých tocích by mohly dosáhnout hodnot pětileté vody. Na záplavy se při současném tání sněhu připravují obce v okolí všech řek. Potvrzuje starosta Hluboké nad Vltavou Tomáš Jirsa. "V podstatě jsme prověřili telefonické spojení mezi všemi členy krizového štábu a ředitel technických služeb, který bydlí vedle řeky a byl v roce 2002 vyplavený, tak hlídá hladinu Vltavy a jsme spojeni telefonicky s povodím Vltavy a krizovým štábem na krajském úřadě. Kdyby se cokoli blížilo, budeme informováni a včas máme možnost zasáhnout. Nicméně nepřepokládáme, že by se něco mohlo stát."

Hydrometeorologové naopak uklidňují obyvatele Vysočiny, že záplavy zatím nehrozí. Vychází to z výpočtů, které brněnští odborníci provedli pro Český rozhlas. Zásoba vody ve sněhu je podle jejich slov skutečně vysoká, přesto není třeba mít obavy. Kraj Vysočina se přesto raději jistí a začal dělat opatření. Povodňová komise rozhodla o rozmístění strojů na rozbíjení ker u vodních toků. Zařízení mají být na svých místech do této středy, a to hlavně tam, kde už povodně byly nebo se dají očekávat. Povodňová komise kraje Vysočina prověřila funkčnost krizových telefonů a předala příslušným lidem informace o tom, kde se dají aktuálně sledovat stavy našich vodních toků.

Například Povodňová komise magistrátu v Mladé Boleslavi o víkendu prověřila systém zasílání sms textových zpráv lidem, kteří bydlí v záplavovém pásmu. Jak Českému rozhlasu místopředseda povodňové komise Mladé Boleslavi Jaroslav Misík, hotový je už i povodňový plán ve spolupráci s povodím.

Kvůli obavám z možných záplav přehrady upouštějí vodu. Hladinu vody snižuje i Orlická přehrada. Během posledního týdne klesl stav o více než jeden metr. V současné době je hladina o 13 metrů a 4 centimetry pod maximální výškou. Snižování hladiny probíhá v souvislosti se stavem Berounky a Sázavy, a tak je průtok Prahou už několik dní na stejné úrovni. Přestože Povodí Vltavy neočekává velké přívaly vody, přehrada neustále snižuje stav.

Markéta Kaclová, Mirka Nezvalová, Zdeněk Hejkrlík, Věra Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme