Rozšíření zdravotních prohlídek vojáků v misích

Náčelník sekce vojenského zdravotnictví generálního štábu Jan Petráš oznámil rozšíření zdravotních prohlídek vojáků odjíždějících do jednotek v mezinárodních mírových misích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

A to i přes to, že nebyla prokázána žádná souvislost mezi střelivem s ochuzeným uranem a takzvaným balkánským syndromem, tedy zdravotními problémy vojáků z misí. Petráš, stejně jako v minulých dnech orgány NATO, ujistil, že neexistuje jakýkoli důkaz nasvědčující souvislosti mezi ochuzeným uranem a takzvaným balkánským syndromem, tedy onkologickými onemocněními vojáků, kteří sloužili v Kosovu a v Bosně. V obou konfliktech NATO tuto munici použilo. Evropský parlament včera požádal alianci, aby prozatím od používání munice s ochuzeným uranem upustila.

Lékařské prohlídky před nástupem do misí budou doplněny o vyšetření zjišťující množství uranu v těle a o celkový scan vojáka. Otakar Neruda z Vojenské lékařské akademie v Hradci Králové k tomu doplnil, že česká armáda tak v podstatě ustupuje tlaku veřejnosti. Podle Petráše je důvodem především snaha o lepší dokumentaci případných zdravotních komplikací vojáků.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme