‚Typické vesnické nádraží v malebné krajině.‘ Nejkrásnější stanici mají v Rozsochách na Vysočině

Železniční stanice v Rozsochách na Žďársku je nejkrásnějším nádražím v republice. V hlasování veřejnosti zvítězila v konkurenci dalších devíti stanic z celé republiky. Budovu, která na trati ze Žďáru nad Sázavou do Tišnova stojí od roku 1905, do soutěže nominoval tamní velký nadšenec do železnice Miloš Stloukal. Nádraží roku navštívil Český rozhlas Vysočina.

Jihlava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Stloukal nádraží v Rozsochách nejen nominoval do soutěže, dokonce i bydlí ve výpravčí budově. „Sehnat bydlení u trati na venkově byl dlouho můj sen,“ říká pro Český rozhlas Vysočina.

Přehrát

00:00 / 00:00

Letošní nejkrásnější nádraží v České republice je na Vysočině. Jde o železniční stanici v Rozsochách na Žďársku

Na klidném spánku se projíždějící vlaky prý nijak nepodepisují. „Kéž by mě občas vzbudily. Není to vůbec slyšet, ale nevadilo by mi, ani kdyby bylo.“

„Prochází se tady kolem toulavé kočky. Když máte večer čas a uděláte si venku oheň, ukážou se třeba i zajíci nebo srnky. Jinde už tohle nemáte,“ vypráví Stloukal při prohlídce nádraží.

Stloukal sám kdysi jako strojvůdce na této trati jezdil. Na stanici si nejvíc cení venkovského charakteru.

Vojáky, válečný proviant i Orient Expres. To všechno pamatuje hlavní budova štrasburského nádraží

Číst článek

67 stanic

Rozsochy uspěly v konkurenci celkem 67 stanic z celé republiky. Z více než 11 tisíc hlasů veřejnosti jich získaly přes 2500. Podle oficiální webové stránky soutěže se nádraží v Rozsochách pyšní příjemnou atmosférou a čistým prostředním. Jsou tak typickým venkovským nádražím.

Přestože nádraží vybrala veřejnost jako nejhezčí v České republice, podle nezávislého starosty obce Josefa Smolky ale má své nedostatky. „Chceme vybudovat lepší odstavnou plochu, ale je to spojené s odkupem pozemků,“ říká.

Na druhém místě skončilo v anketě nádraží ve středočeských Čelákovicích, na třetím stanice ve Slezských Rudolticích na Bruntálsku.

František Jirků, zit Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme