Účet na Slovensku nestačí k podezření na daňový únik, rozhodl soud o ‚zakleknutí‘ úředníků na FAU

  • Firma skončila po zásahu úředníků finanční správy v konkurzu. Zadrželi jí majetek kvůli obavám, že by neuhradila daň převyšující 200 milionů. Soud takový postup označil za nezákonný.
  • Redakce iROZHLAS.cz z rozsudku zjistila, v čem úředníci podle soudu udělali chybu. Své podezření, že by stát mohl o daň přijít, neměli dostatečně podložené.
  • Stačil jim k tomu fakt, že firma měla svému obchodnímu partnerovi poslat peníze na účet v zahraničí. Konkrétně na Slovensku.
  • Finanční správa teď podle advokáta bude muset zrušit všechny výzvy k ručení. Proti květnovému rozsudku mohla teoreticky podat kasační stížnost, ale neudělala to.

Dokumenty Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Finanční správa (ilustrační foto)

Finanční správa chtěla po společnosti FAU DPH, protože měla za naftu zaplatit jiné firmě, která byla sice česká, ale měla účet v zahraničí, konkrétně na Slovensku. | Foto: Martin Polívka / MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Spor o postup finanční správy se táhne od konce roku 2016, kdy její úředníci chtěli po přerovské firmě uhradit nedoplatek DPH za několik měsíců v roce 2013. Celkově se jednalo o více než 200 milionů korun. Ty měla FAU odvést namísto zkrachovalé firmy Verami, se kterou obchodovala.

Stát zkouší, kam až může zajít, řekl advokát firmy FAU. Ta znovu uspěla ohledně zajišťovacích příkazů

Číst článek

Společnost se proti tomu u finanční správy bránila, u Odvolacího finančního ředitelství ale neuspěla, a tak se obrátila na soud. Právě údajným ručením za DPH zdůvodňovaly celní a finanční správa to, že vydaly vůči firmě FAU zajišťovací příkazy.

Finanční správa chtěla po společnosti DPH, protože měla za naftu zaplatit jiné firmě, která byla sice česká, ale měla účet v zahraničí, konkrétně na Slovensku. Argumentovala tím, že firma si měla být „vědoma skutečnosti, že realizuje-li platbu za zdanitelné plnění uskutečněné v tuzemsku na účet mimo tuzemsko, vzniká mu ručitelský závazek.“

„Žalobkyně (FAU, pozn. red.) si musela být vědoma, že platba na zahraniční účet představuje rizikovou platbu, a v návaznosti na to mohla využít preventivní opatření. Podle žalovaného (finanční správa, pozn. red.) tak žalobkyně na základě konkrétních okolností případu věděla nebo vědět měla a mohla, že daň nebude zaplacena,“ cituje finanční správu rozsudek, která získala redakce iROZHLAS.cz na základě informačního zákona.

Účet v zahraničí

Jenže podle brněnského krajského soudu není možné takový postup sám o sobě považovat za rizikový.

„Neobstojí argumentace žalovaného (finanční správy, pozn. red.), že z obecného pohledu je minimálně zvláštní či neobvyklé, aby český plátce daně, který v tuzemsku uskutečňuje ekonomickou činnost a realizuje zdanitelná plnění s místem plnění v tuzemsku, požadoval platbu za tato zdanitelná plnění na účet, který v tuzemsku vedený není,“ napsala soudkyně v rozsudku.

Úředníci finanční správy podle ní postupovali nezákonně. Odkazuje i na starší rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který rozhodoval o obdobném problému. „Nejvyšší správní soud však ve zmiňovaném rozsudku Kovář plus tento ryze jazykový výklad zákona o DPH shledal nezákonným, rozporným se směrnicí o DPH… Tyto závěry lze bezezbytku převzít i v nyní projednávaném případě,“ stojí v rozsudku.

Nyní by podle advokáta společnosti Alfréda Šrámka finanční správa měla výzvy k ručení na základě rozsudku zrušit. „Což ale k dnešnímu dni finanční úřad neučinil,“ uvedl v úterý pro iROZHLAS.cz.

Finanční správa měla možnost se obrátit s kasační stížností k Nejvyššímu správnímu soudu. Té ale nevyužila. „Kasační stížnost nebyla podána,“ sdělil na dotaz iROZHLAS.cz mluvčí finanční správy Lukáš Heřtus.

‚Naši klekli na tu FAU‘

Státní úřady v srpnu a září 2016 vydaly na firmu zajišťovací příkazy dokonce za 343 milionů korun s odůvodněním, že se firma zapojila do karuselového podvodu s DPH. Zajišťovacím příkazem stát firmě zablokoval částku, o které se správce daně domníval, že bude odpovídat budoucí daňové povinnosti. I kvůli tomu se firma obrátila na soud, a ten jí dal za pravdu.

Případ firmy FAU: Nejvyšší správní soud zamítl další kasační stížnost celníků

Číst článek

Případ FAU, jejíž sklady sídlily v areálu přerovské chemičky Precheza ze skupiny Agrofert, vešel ve známost v roce 2016. O rok později se ocitl v centru zájmu kvůli nahrávce zveřejněné na anonymním twitterovém účtu Skupina Šuman. Právě přerovskou firmu na nahrávce zmiňuje premiér Andrej Babiš (ANO). „Ty naši klekli na tu FAU Přerov, takže ta je v insolvenci,“ řekl.

Podle některých politiků vyvolával záznam dojem, že finanční správa jednala v zájmu tehdejšího ministra financí a nynějšího premiéra. Babiš několikrát popřel, že by v době působení ve funkci ministra úkoloval finanční a celní správu. Odmítl to i tehdejší šéf finanční správy Martin Janeček.

Tereza Čemusová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme