Rozsudek nad Štrougalem má padnout ve středu

Rozsudek nad bývalým komunistickým předsedou vlády Lubomírem Štrougalem bude vynesen až ve středu. Sedmasedmdesátiletý Štrougal čelí u Obvodního soudu pro Prahu 7 obžalobě ze zneužití pravomoci veřejného činitele. V roce 1965 měl jako ministr vnitra překazit stíhání několika příslušníků Státní bezpečnosti, podezřelých z vraždy. Štrougal to ale odmítá. Pokud soud jeho vinu uzná, může být odsouzen až k desetiletému vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lubomír Štrougal | Foto: Stanislav Peška

Státní zástupkyně trvá na tom, že Štrougal v roce 1965 jako ministr vnitra překazil stíhání příslušníků Státní bezpečnosti, kteří se měli v roce 1948 podílet na třech vraždách. Lubomír Štrougal se naopak domnívá, že nemá být v této kauze vůbec souzen, protože trestní stíhání příslušníka StB Čecha, který o vraždách věděl, bylo promlčeno už v roce 1954 - tedy o více než deset let dříve, než se k případu on sám dostal.

Státní zástupkyně požadovala pro Lubomíra Štrougala nepodmíněný trest. Vzhledem k věku obžalovaného se však přimlouvala za trest při spodní hranici sazby, což by pro Štrougala znamenalo kolem tří let vězení. Štrougal dokonce nesouhlasí ani s projednáváním tohoto případu. "Jsem pro potrestání těch činů, které byly trestné v minulosti, ale jsem proti hysterii. Já osobně jsem přesvědčen o tom, že se nic nestalo a že jsem naopak postupoval podle zákona. Ale přesto to jde k soudu a dneska jsme tu pátý den, kdy jednáme o tom případě."

Zároveň zdůraznil, že souhlasí s potrestáním těch trestných činů, které se opravdu staly. Zde se však podle Štrougala i jeho obhájce Josefa Lžičaře jednalo podle práva. Ke středečnímu rozsudku se Lubomír Štrougal vyjadřovat nechtěl; řekl jen, že věří ve spravedlnost.

"Vinni jsou ti, kteří vykonali vraždy, ale ti, kteří jim to nakazovali a kteří o tom věděli, kteří měli zasáhnout, o těch se takzvaně nemluví, naopak se zakázalo je stíhat," hájí se někdejší prominetní politik.

Přehrát

00:00 / 00:00

L. Štrougal odmítá své obvinění

Příslušníci StB v roce 1948 brutálně vyslýchali trojici mužů, kterou zatkli kvůli podezření ze špionáže pro Spojené státy. Potom je zabili, aby se veřejnost o násilných výsleších nic nedozvěděla. Vyšetření případu měl zabránit právě Štrougal.

Obžaloba vychází ze zápisu ministerstva vnitra z roku 1965, ve kterém se píše, že z pokynu ministra vnitra se má případ nechat v klidu a nepředávat prokuratuře. "Z těch materiálů vidíte, že prokuratura o všech podrobnostech těchto záležitostí věděla od roku 1953, a já byl ministrem od roku 1961," hájí se Štrougal.

Markéta Kaclová, Helena Šulcová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme