Symbolická vzpomínka na pád železné opony. Češi a Němci v Rozvadově znovu přestřihli ostnatý drát

U bývalé železné opony v Rozvadově-Nových Domcích v pondělí po 30 letech symbolicky opět přestřihli ostnaté dráty ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) s bavorským ministrem financí a vnitřních věcí Albertem Fürackerem a dalšími hosty. „Po celé 20. století, to kruté století, obě země nikdy neměly možnost takhle dlouhou dobu společně sousedsky a přátelsky žít,“ řekl na úvod hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard (ČSSD).

Nové Domky (Tachovsko) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zleva vládní prezident Horní Falce Axel Bartelt, ministr financí Svobodného státu Bavorsko Albert Füracker, ministr zahraničí ČR Tomáš Petříček a předseda Krajského zemského sněmu Horní Falce Franz Löffler

Zleva vládní prezident Horní Falce Axel Bartelt, ministr financí Svobodného státu Bavorsko Albert Füracker, ministr zahraničí ČR Tomáš Petříček a předseda Krajského zemského sněmu Horní Falce Franz Löffler | Foto: Miroslav Chaloupka | Zdroj: ČTK

„Nyní se objevují různí věrozvěstové a říkají nám, že by byly zase dobré dráty na našich hranicích. Nenechme si kazit náladu a nenechme si toto přátelství narušit,“ uvedl hejtman Bernard, který vzpomínkové setkání inicioval.

Jako první využila otevření hranic NDR lékařka. ‚Celníci byli zmatení a nepřipravení.‘ vzpomíná

Číst článek

Dodal, že má hříšnou myšlenku, opět by si přál na hranicích dráty – železniční trakci z Prahy přes Plzeň do Mnichova. „Ty už nás nebudou rozdělovat, ale naopak naše přátelství posílí,“ dodal.

Podle předsedy krajského sněmu Horní Falce Franze Löfflera by mělo poučení z historie pro všechny vést k uvědomění, že dnes můžeme žít společně vedle sebe. „I když dodnes mluvíme různými řečmi, tak si rozumíme lépe než kdykoliv předtím. Tehdejší události nám otevřely veliké šance, které obě země využily a staly se jedním z nejúspěšnějších regionů v Evropě,“ uvedl.

Löffler také podpořil rychlou elektrifikovanou železniční trať z Prahy až do Mnichova.

Odvaha ministrů

Podle hornofalckého zástupce Axela Bartelta by pondělní okamžik nebyl možný bez odvahy a úsilí tehdejších ministrů zahraničí Německa i České republiky Hanse-Dietricha Genschera a Jiřího Dienstbiera, kteří přestřihli dráty železné opony, která od 50. let 20. století rozdělovala české a německé pohraničí.

Špína, zima, zmatek. Před třiceti lety tisíce Němců prchaly přes západoněmeckou ambasádu v Praze

Číst článek

„Jsem dnes nesmírně hrdý, že je tu mezi námi jeho syn Jiří Dienstbier (senátor za ČSSD). A mohou jen vyseknout poklonu jeho otci,“ uvedl v pondělí.

Historickou událost v Nových Domcích připomíná památník. Dvě žulové desky symbolizující české a německé území ve vrchní části rozdělují ostnaté dráty. V prosinci 1993 ho odhalil Jiří Dienstbier starší, který zemřel v roce 2011 a Genscher o pět let později.

Nežije ani tehdejší starosta Waidhausu. Bývalý rozvadovský starosta Jindřich Červený na akci byl. Žádná větší připomínka události z 23. prosince 1989 se podle místních při desátém ani 20. výročí pádu železné opony nekonala.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme