Rozvedené ženy většinou pobírají nižší penzi, než kdyby žily s manželem

Na rozvod lidé často doplácí snížením životní úrovně. Náklady, o které se dříve dělili s partnerem, totiž většinou musí nést zcela sami. Rozvodové řízení ale může ovlivnit i to, jak budou bývalí manželé zajištěni ve stáří, konkrétně výši jejich důchodů. Upozorňuje na to analýza společnosti Gender Studies, kterou zpracoval Institut pro demokracii a ekonomickou analýzu při institutu CERGE-EI.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Problémy ve vztahu (ilustrační foto)

Problémy ve vztahu (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

„Manželé se během manželství specializují. Typicky muž více vydělává a žena spíše pečuje o dítě. Sdílí své příjmy. Pokud se nerozvedou, sdílí i své starobní důchody, nicméně pokud se rozvedou, tak už exmanželé starobní důchody nesdílí,“ upozorňuje odborník na penzijní systém a analytik institutu CERGE-EI Jiří Šatava.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problému mluvil odborník na penzijní systém a analytik institutu CERGE-EI Jiří Šatava

Průměrně ženám tak jako tak vychází nižší důchody než mužům. Zatímco rozvedení muži si ale ve stáří většinou polepší, protože se nemusí dělit, ženy po rozvodu dostanou ještě méně peněz, než kdyby žily s manželem.

„Ženy takto v průměru prodělají hodnotu, která odpovídá asi 7 až 8 procentům jejich měsíčních starobních důchodů, jenom na tom, že ztrácí starobní důchod. Prodělají navíc ještě na tom, že například nebudou dostávat vdovský důchod,“ vysvětluje Šatava.

Stát by podle něj mohl a měl tuto disproporci alespoň částečně narovnat zavedením sdílení sociálního zabezpečení.

„Starobní důchod je z ekonomického pohledu jedna forma odměn za práci. Stejně jako dostáváme mzdu, tak dostáváme opožděnou odměnu – starobní důchod. A tím, že se muži a ženy dělí o své mzdy, měli by se z tohoto pohledu dělit i o starobní důchod. Protože pracovali během manželství, měli by se dělit o veškeré odměny za to,“ dodává.

V České republice se rozvádí zhruba každý druhý manželský pár.

Martin Křížek, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme