‚Vznikla škoda velkého rozsahu, musel jsem konat.‘ Metnar vysvětloval, proč zprostil služby šéfa rozvědky

Ředitel rozvědky Jiří Šašek je od čtvrtka dočasně zproštěn výkonu služby. Důvodem je snaha o vyšetření hospodaření této tajné služby, tedy Úřadu pro zahraniční styky a informace. Informoval o tom ve čtvrtek ministr vnitra v demisi Lubomír Metnar za ANO.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 12:32 17. 5. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr obrany Lubomír Metnar za ANO

Ministr obrany Lubomír Metnar za ANO | Zdroj: Úřad vlády

„Rozhodl jsem se k dnešnímu dni (čtvrtek) pana ředitele ÚZSI Jiřího Šaška zprostit výkonu služby. Jedná se o dočasné opatření po dobu prověření okolností. Není na místě hovořit o odvolání nebo výběru nového ředitele,“ uvedl na tiskové konferenci ministr vnitra v demisi Lubomír Metnar.

Tajné služby v Česku: kdo je kontroluje a kdo odvolává jejich vedení?

Číst článek

Šašek stál v čele Úřadu pro zahraniční styky a informace, který patří mezi trojici zpravodajských služeb, téměř čtyři roky. Nyní ho povede náměstek Radek Musílek. Důvodem změny je podle Metnara snaha o vyšetření hospodaření této tajné služby. Jde podle něj o období 2015 až 2017.

„Z prověřování hospodaření vyplynuly skutečnosti, které nasvědčují opakovanému porušování vnitřních předpisů při provádění, evidování, účtování zpravodajské činnosti a nedostatky při řízení zpravodajské činnosti,“ uvedl ministr vnitra v demisi.

Vzniknout podle něj měla škoda velkého rozsahu, částku ale Metnar neupřesnil, a podezření se prý týká jednotek příslušníků. Protiprávní jednání podle Metnara spočívá mimo jiné ve schválení nákupu majetku za nepřiměřenou cenu z prostředků úřadu.

„Doposud není zřejmé, jak byly finanční prostředky použity a zda byl tento majetek nakoupen,“ doplnil ministr.

Šlechtová odvolala šéfa Vojenského výzkumného ústavu Šafáře, kterého kritizoval Babiš. Nesdělila ale důvody

Číst článek

‚Musel jsem konat, nešlo to déle odkládat‘

Státní zástupce podle něj zahájil kvůli pochybnostem o hospodaření civilní rozvědky trestní řízení. Pro jaké trestné činy podle svých slov ministr neví.

Zjištěná pochybení označil za natolik závažná, že musel konat, i když je ministrem v demisi. 

„Bez ohledu na to, jestli jsem ministr v demisi, nebo nejsem, tak v této věci vzhledem k závažnosti okolností, které jsou, musím konat,“ uvedl ministr vnitra v demisi.

Postavením Šaška mimo službu se bude příští týden ve čtvrtek zabývat sněmovní komise pro kontrolu činnosti Úřadu pro zahraniční styky a informace. 

„Jednání komise se zúčastním, již jsem byl na jednání komise pozván,“ doplnil Metnar.

184 dnů vládnutí bez důvěry: změny pod taktovkou Babišova kabinetu nekončí. Kdo další musel odejít?

Číst článek

Musílek blízký Babišovi?

Radka Musílka, nyní poveřeného vedením Úřadu pro zahraniční styky a informace, média označují za člověka blízkého premiérovi v demisi a šéfovi ANO Andreji Babišovi.

O ÚZSI se Babiš v minulosti vyjadřoval negativně. Rozvědku loni v květnu spojil s nahrávkami svých hovorů s někdejším novinářem MF Dnes Markem Přibilem o připravovaných článcích věnovaných jeho politickým rivalům v médiích, která mu patřila.

Nahrávky se objevily na sociálních sítích, na twitterovém účtu, který nesl jméno Julius Šuman, což byl řídící důstojník StB agenta Bureše. Šašek odpovědnost ÚZSI odmítl.

Šaška jmenoval do čela úřadu Chovanec 

Šašek stál v čele úřadu od léta 2014, po souhlasu vlády Bohuslava Sobotky ho do funkce jmenoval tehdejší ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD.

Za Šaškova působení se o rozvědce psalo například v souvislosti s únosem pětice Čechů v Libanonu v červenci 2015. Podle tisku přispěla k jejich zadržení špatná komunikace mezi ÚZSI a Vojenským zpravodajstvím (jeden ze zadržených byl jeho příslušníkem).

O rozvědce se pak loni spekulovalo jako o zdroji odposlechů Andreje Babiše, zveřejněných na internetu.

Babiš tehdy prohlásil, že je sledován a odposloucháván agenturou, která má blízko k ÚZSI spadajícímu pod ministra Chovance, s nímž měl najaté vztahy. „Nemám na to samozřejmě důkazy, ale ty informace jsou,“ řekl. Šašek ale takové spekulace odmítl.

Úřad pro zahraniční styky a informace

  • Úřad pro zahraniční styky a informace je civilní rozvědka, zpravodajská služba, která zabezpečuje informace ze zahraničí důležité pro bezpečnost a ochranu zahraničněpolitických a ekonomických zájmů České republiky.
  • Ředitele úřadu se souhlasem vlády jmenuje a odvolává ministr vnitra. Od vzniku samostatné republiky působilo v čele civilní rozvědky sedm ředitelů - Oldřich Černý (1993-1998), Petr Zeman (1998-2001), František Bublan (2001-2004), Karel Randák (2004-2006), Jiří Lang (2006-2007), Ivo Schwarz (2007-2014) a Jiří Šašek.
  • Rozpočet civilní rozvědky je součástí rozpočtové kapitoly ministerstva vnitra.
  • Rozvědka dlouho neměla vlastní kontrolní parlamentní orgán, na rozdíl od ostatních tajných služeb. Příslušnou stálou komisi založila sněmovna až letos v lednu na základě novely zákona o zpravodajských službách.
  • Česko má celkem k dispozici trojici zpravodajských služeb, kromě ÚSZI jde o Vojenské zpravodajství a Bezpečnostní informační službu.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme