Rozvědka šetří únik informací o schůzce Weigl - Šlouf

Videozáznam z lednové schůzky kancléře prezidenta Jiřího Weigla a bývalého poradce expremiéra Miloše Zemana Miroslava Šloufa v pražském hotelu Savoy unikl buď z policie, nebo z civilní rozvědky. První informace o tom přinesl Český rozhlas - Rádio Česko. Celou záležitost už šetří Inspekce ministra vnitra a inspektoři Úřadu pro zahraniční styky a informace - tedy civilní rozvědky. Záběry sehrály i roli při volbě českého prezidenta. Ovlivnily například rozhodnutí Strany zelených o tom, že se přikloní k veřejné volbě.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

průmyslová kamera

průmyslová kamera | Foto: Comintech

Během dnešního dne se postupně objevily další informace o úniku a spekulace o tom, kdo za nimi stojí. Premiér Mirek Topolánek prý o úniku videozáznamu věděl už od minulého týdne, ale nařídil informace o něm pozdržet, aby nedošlo při volbě prezidenta k obstrukcím.

Když se Rádiu Česko podařilo najít pravděpodobný kanál, jakým se záznam dostal na veřejnost, premiér Topolánek uvedl: "Ukazuje se, že to DVD se záznamem schůzky v hotelu Savoy získal příslušník Útvaru zvláštních činností Policie České republiky, který jednal na základě žádosti vysokého důstojníka Úřadu pro zahraniční styky a informace, což je služba, která podléhá ministru vnitra. Policista ani příslušník toho úřadu k tomu neměli žádný zákonný důvod. To jestli o té věci věděli nadřízení, to je věcí dalšího šetření. Podle informací, které mám k dispozici, došlo k opakovanému selhání příslušníků Úřadu pro zahraniční styky a informace. Toto selhání hodnotím jako systémové."

Topolánek obvinil Randáka a Dimuna

Podle premiéra Topolánka se při získání tohoto DVD a jeho cíleném předání novinářům angažovaly další dvě osoby - bývalý ředitel civilní rozvědky Karel Randák, který ji řídil za vlády vedené sociálními demokraty. a někdejší mluvčí bývalého ministra spravedlnosti Pavla Němce Petr Dimun, který nyní spolupracuje s ČSSD.

Oba dva, Randák a Dimun ale tato tvrzení premiéra Topolánka kategoricky popřeli, jsou to podle nich výmysly. Randák ve vysílání Radiožurnálu označil současné obvinění za nejhorší vůči své osobě. Počká na konec šetření inspektorů ministerstva vnitra a civilní rozvědky - a pak je připravený se adekvátně bránit. Dimun řekl, že vyjádření premiéra Topolánka se nezakládá na pravdě. Nepopřel, že se s bývalým ředitelem civilní rozvědky zná, nicméně podle něj nikdy neřešili nahrávky z pražského hotelu Savoy.

Co o schůzce Weigl - Šlouf říkají prezidentští kandidáti?

Kandidát na prezidenta Jan Švejnar už dřív Radiožurnálu řekl, že se nebojí, že mu ublíží, když Miroslav Šlouf shání v řadách ČSSD hlasy pro jeho protivníka v boji o Hrad. Švejnar si naopak myslí, že to může uškodit Václavu Klausovi: "Já si myslím, že jestliže Václav Klaus má pana Šloufa ve svém týmu, tak to spíš vypovídá o něm než o mně, já to vidím celkem jako pozitivní zprávu pro mě."

K tomu, že by Miroslav Šlouf mohl současnému prezidentovi pomáhat ke znovuzvolení, Václav Klaus Radiožurnálu dřív řekl: "Nevím jaký by měl být komentář, nevím přesně, jak pomáhá nebo může pomáhat. Nepochybně je členem sociální demokracie, takže tam má nějaké své působení a svůj vliv, nic jiného k tomu nemohu říci."

Jan Hrbáček, Věra Pfeifferová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme