Rozvědka získala informaci o možném útěku Pitra při sledování Krejčíře

Civilní rozvědka zachytila informaci, že se kontroverzní podnikatel Tomáš Pitr chystá o Vánocích navždy opustit republiku, pravděpodobně při sledování kontaktů uprchlého miliardáře Radovana Krejčíře, který žije na Seychelách. Šéf rozvědky Karel Randák ale odmítl, že by rozvědka měla možnost Krejčíře odposlouchávat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radovan Krejčíř | Foto: Policie ČR

Randák připustil, že informace o Pitrově chystaném útěku byly vedlejším produktem úkolu, který rozvědce zadal vládní kabinet loni na podzim. Ten rozvědku mimo jiné pověřil ochranou ústavního pořádku země ve spojitosti se stíhaným miliardářem Krejčířem.

Randák ale tuto souvislost odmítl přímo potvrdit, nebo více konkretizovat. "Tuhletu informaci jsme získali ve věci, kterou šetříme, kterou se zabýváme na základě usnesení vlády, a v rámci této akce, a já jí nebudu blíž specifikovat, jsme získali informaci o tom, že pan Pitr se nehodlá vrátit, respektive hodlá opustit Českou republiku," řekl Randák.

Mluvčí vlády Lucie Orgoníková nechtěla informace, že vláda skutečně vydala dvě usnesení týkající se Krejčíře, potvrdit. "Tyto informace vám potvrdit nemohu, protože materiály, které se týkají tajných služeb, jsou utajené," uvedla Orgoníková.

Tomáš Pitr odjel 17. prosince na dovolenou do Rakouska. Pražský soud, který ho nepravomocně odsoudil k osmi a půl letům vězení, na něj po upozornění rozvědky vydal 28. prosince mezinárodní zatykač. Pitr posléze podle informací Radiožurnálu odjel se synem do Itálie, pak do Paříže a nakonec se vrátil do Prahy.

Randák odmítl podezření, že impuls soudu ohledně Pitrova možného útěku mohl být politicky motivován. Rozvědka totiž svoje zjištění předala ministru vnitra Františku Bublanovi, který o nich zpravil také premiéra Jiřího Paroubka.

Tomáš Pitr k tomu Radiožurnálu řekl. "Myslím, že pan Randák nejspíš někoho kryje. Předpokládám, že nejspíš svého prvního nadřízeného, to znamená pana Bublana. Ta informace o tom, že jsem chtěl utéct z České republiky, je vymyšlená a zkonstruovaná a jediný důkaz, který na to je, je ten, že jsem já v České republice a nikam jsem neuprchl, byť jsem mel tu možnost."

Karel Randák dnes uvedl, že informaci o chystaném útěku mu po Pitrově návratu do Česka osobně potvrdil velmi důvěryhodný zdroj.

Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme