Rozvodněná Mže ohrožuje Stříbro na Tachovsku

Povodňové ohrožení trvá, a to hlavně v Plzeňském, Ústeckém a Karlovarském kraji. Na severu Čech očekávají vzestup Bíliny na druhý stupeň a Labe v Ústí nad Labem už dosahuje třetího stupně. Stejně tak i Ohře v Lounech, kde voda zaplavila oblast zahrádkářské kolonie a výstaviště. Rozvodněná řeka Mže v současnosti ohrožuje Stříbro na Tachovsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Majitel domu v Karlových Varech-Tašovicích Václav Simmer s obavami sleduje rozvodněnou Ohři..jpg | Zdroj: ČTK

V bezprostředním nebezpečí jsou ve Stříbře na Tachovsku minimálně dvě budovy, zatím ale nebylo potřeba někoho evakuovat. V případě dalšího vzestupu hladiny budou hasiči nuceni zasáhnout. Situace by se měla vyhrotit kolem 18. hodiny.

Podle místních jde o největší povodeň za uplynulých osm let. „Je to nejhorší, co jsem viděla, co tady bydlím. Je to největší povodeň,“ řekla jedna z obyvatelek Stříbra. Vedení obce má zatím situaci pod kontrolou.

Rozvodněné Labe v Ústí nad Labem omezilo dopravu na nejdůležitější silnici, a sice na tahu z Lovosic do Ústí, který funguje jako objížďka chybějícího úseku dálnice D8. Dopravní policie tuto silnici uzavřela pro nákladní dopravu, která musí na dálnici jezdit přes České Středohoří.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Lounsku natáčela zpravodajka Českého rozhlasu Eva Holá.mp3

Problémy jsou i v samotném Ústí nad Labem. Voda tady uzavřela nábřežní komunikaci a jeden ze dvou silničních mostů. Řidiči proto musí jezdit po objížďkách, takže centrum města je ucpáno kolonami.

V Plzeňském kraji platí aktuálně třetí povodňový stupeň na 11 místech. Jedná se o Úhlavku ve Stříbře, Mži ve Stříbře a v Kočově, Radbuzu ve Staňkově a Tasnovicích, Střelu v Plasích a Čichořicích, Úslavu v Prádle a plzeňském Koterově, Úterský potok v Trpístech a Kosový potok v Třebeli.

„Já jsem svolal operační skupinu povodňové komise města Plzně, abychom si řekli, jak vypadá dění na jednotlivých řekách protékajících městem Plzní. Všechna opatření běží. Chtěl bych ujistit občany, že městské obvody konají, co konat mají,“ řekl primátor Plzně Martin Baxa.

Dodal, že se povodňová komise města chce zaměřit na situaci na řece Mži a hned po zasedání komise chtějí její členové vyrazit na obhlídku oblastí, které by mohly být ohroženy větším rozlivem vody.

Řeky stoupají i na Děčínsku, a to nejen Labe, ale i další vodní toky. Stále více se na tam začínají naplňovat koryta menších řek a potoků. Stav ohrožení už nastal na Mandavě ve Varnsdorfu. Rychle stoupí i hladina Ploučnice. Kamenice v Hřensku už dosáhla druhého stupně povodňové aktivity.

Stoupá i Berounka, v Černošicích zatopila chatové oblasti a také asi dvacet rodinných domů u řeky. Lidé mají k dispozici pytle s pískem a připravují se na další vzestup hladiny, která bude stoupat zřejmě až do neděle. Zatopená už je taky hlavní spojnice Černošic s Prahou-Radotínem. V Berouně se kulminace očekává kolem šesté hodiny večer.

Hladina Vltavy v Praze-Chuchli vystoupala na první povodňový stupeň, tedy bdělost. Kvůli zvýšenému průtoku nesmí ani dnes na Vltavu vyplout žádné přívozy.

Povodňová aktivita je také na několika řekách v Jihočeském kraji. Na třetí stupeň povodňové aktivity stoupla Lužnice v Bechyni.

Josef Suk, Eva Holá, Veronika Kindlová, Petra Kosová, Martin Zeman, Petr Kořínek, Eva Presová, David Havlena Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme