Čeká některé regiony další rozvolnění? Vláda bude v pondělí jednat o konci roušek a testování ve firmách

Vláda v pondělí projedná další rozvolňování protikoronavirových opatření. Tentokrát se zmírnění má týkat jen části republiky - konkrétně okresů, kde za posledních 14 dní přibylo méně než 25 nových potvrzených případů koronaviru na 100 tisíc obyvatel. V těchto oblastech by mohlo skončit povinné testování ve školách a ve firmách. Zaměstnanci a školáci by taky mohli přestat nosit roušky a respirátory.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozvolnění v okresech, kde přibývá nejméně nových případů, v pátek navrhla taky skupina MESES. Ilustrační foto | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Podmínku maximálně 25 nových případů na 100 tisíc obyvatel aktuálně splňuje přibližně deset okresů - jde třeba o Pardubicko, Karlovarsko nebo Táborsko.

Kdy by tam povinné nošení roušek a testování ve firmách a školách mohlo skončit, nechtěl ministr zdravotnictví za ANO Adam Vojtěch odhadovat.

323. Za pátek přibylo nejméně případů koronaviru za všední den od konce loňského srpna

Číst článek

„Myslím, že to je akceptovatelný kompromis a jakou to bude mít účinnost, to bych ještě nepředjímal. To musíme probrat na vládě,“ řekl Radiožurnálu.

Dodal, že nejpozději na konci června by mělo plošné testování ve firmách skončit v celé zemi.

Rozvolnění v okresech, kde přibývá nejméně nových případů, v pátek navrhla taky Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES).

Podle její členky a viroložky Ruth Tachezy by se tam ale někteří měli testovat dál. „A to v případě, že přijde do těchto kolektivů kdokoliv nově - tím myslíme i člověka, který byl na dovolené,“ popsala pro Radiožurnál.

Kromě toho by podle MeSES testování a nošení roušek mělo skončit jen tam, kde je reprodukční číslo nižší než jedna a podíl pozitivních testů nižší než čtyři procenta.

Rozvolnění kvůli soudu

Už k pondělí 31. května vláda přistoupila k výraznému rozvolnění. Otevřely se vnitřní prostory restaurací i dalších stravovacích zařízení, v provozu budou moci být i umělá koupaliště, sauny, wellness, kluby, diskotéky, herny a kasina.

V klubech se ale nesmí tančit. Určitá epidemiologická opatření je nezbytné dodržovat i ve zbylých službách.

Důvodem ale nebyla příznivá epidemiologická situace. K náhlému rychlému rozvolnění vláda podle Vojtěcha přistoupila, aby respektovala rozsudek Nejvyššího správního soudu.

Jiří Svatoš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme