Uvolňování proticovidových opatření. ‚Od března mohou zůstat jen respirátory,‘ odhaduje Fiala

Česko čeká postupné rozvolňování opatření proti koronaviru. Informovali o tom ve středu premiér Petr Fiala (ODS) a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Vláda zároveň rozhodla o zrušení kontrol covidových certifikátů v restauracích, službách a na hromadných kulturních a sportovních akcích.

Sledovali jsme online Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Od 1. března může být podle premiéra Petra Fialy v platnosti jen velmi málo protiepidemických opatření. Prakticky jen nošení respirátorů, uvedl předseda vlády s tím, že jde o výhled. „Bude to záviset na tom, jak se bude vyvíjet pandemie,“ dodal.

Česko má za úterý 37 627 případů covidu, výrazně méně než před týdnem. Ubylo ale testů

Číst článek

Podle Fialy chce vláda například dál postupně navyšovat počty návštěvníků na kulturních a sportovních akcích.

Vláda v úterý podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka také rozhodla, že od 18. února se zvýší maximální počet účastníků hromadných akcí. Nově bude limit 500 účastníků a pro sedící maximálně 5000 osob. Zohlední se i velikost prostor, nad 1000 lidí bude možné obsadit polovinu zbývající kapacity. Dosavadní maximální kapacita je 1000 sedících a 100 na ostatních akcích.

Podmínky pro sedící diváky se týkají například uměleckých představení, sportovních utkání, kongresů a vzdělávacích akcí. Ostatními hromadnými akcemi jsou spolkové, kulturní, sportovní, tradiční a další podobné akce nebo slavnosti.

S dalším rozvolňováním souhlasí i ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. „Dál plánujeme uvolňování. Předpokládám, že poslední omezení budeme schopni uvolnit v průběhu března. Co nejdříve. A v té době nastane čas, abychom ukončili stav pandemické pohotovosti,“ upřesnil.

Zároveň zopakoval, že na příští schůzi sněmovny vláda řekne, kdy přesně bude pandemická pohotovost ukončena. Schůze začne 15. února.

Dušek: Vlna omikronu mezi seniory kulminuje, počty pacientů v dalších dnech porostou

Číst článek

„Všichni věříme, že už tuto vlnu máme za sebou. A já se přidám k opatrné víře pana ministra, že už to máme všechno za sebou, ale jako odpovědná vláda se musíme chovat tak, abychom byli připraveni i na horší varianty,“ prohlásil Fiala.

Rozvolnění protiepidemických pravidel vláda oznámila minulou středu. Ve stejný den ohlásil své rozhodnutí o nezákonnosti kontrol covidových certifikátů v restauracích a ubytování Nejvyšší správní soud. Podle Fialy ale vláda nerozhodla pod jeho tlakem, jen urychlila už naplánovaná a s odborníky prodiskutovaná opatření.

Například šéf epidemiologické skupiny poradního orgánu ministerstva zdravotnictví, Národního institutu pro zvládání pandemie, Rastislav Maďar po oznámení změn řekl, že jeho skupiny se na názor vláda před zrušením kontrol certifikátů neptala. Jako předčasné ho kritizují i další odborníci.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme