RPG byty nájemníkům neprodá, i když to dříve slíbila

Realitní skupině RPG bude i nadále patřit největší bytový fond v České republice. Vedení společnosti definitivně odmítlo prodej stávajícím nájemníkům a se svým majetkem má úplně jiné plány - především, co se týče oprav. Jde o 45.000 bytů, které dříve patřily OKD. Toto rozhodnutí mnozí nájemníci okamžitě odsoudili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slezská Ostrava | Foto: F. Tichý

Skupina RPG se bytů nezbaví. Naopak chce masivně investovat. Na všechny domy bude potřeba až miliarda eur, říká jeden z vlastníků RPG Zdeněk Bakala. Odpověď na otázku, proč společnost nájemníkům byty neprodá, když o ně tak stojí, je podle něj velmi jednoduchá a čistě ekonomická.

"Banky nejsou schopny na český hypoteční trh dát tolik peněz, kolik by si tato transakce vyžadovala a my bychom roztříštili to portfolio. Kdybychom teď nějakým nesystémovým způsobem začali prodávat jednotlivé byty z toho portfolia, za pět šest let by na mě všichni lidé, kteří bydlí v těchto lokalitách, nadávali daleko víc, než mi nadávají teď," říká Bakala.

To, že by lidé nesehnali peníze, je naprostý nesmysl, řekli krátce po zveřejnění této informace manželé Řegutští. V bývalém bytě OKD bydlí už mnoho let. "To jsme se dostali do dob komunistů. V zásadě v době, kdy se vše privatizuje a nájemníci můžou si být jisti svým bydlením, nás to skutečně posouvá zpátky. Máme provedený průzkum a 97 procent nájemníků je ochotno si byty koupit," říkají.

RPG ale neustoupí. Chystá pilotní program, který podle Bakaly v malém měřítku ukáže, jak všechny stavební práce a opravy v budoucnu organizovat. "Tento pilotní program se bude týkat zhruba sedmi set bytů, které budou identifikovány v nejbližších týdnech. Půjde o průřez celým portfoliem," dodal Bakala.

Nájemníci potvrdili, že se budou bránit. Jejich sdružení nazvané BYTYOKD.CZ se rozrůstá a rozhodně nevylučuje protestní akce. Třeba i v Bruselu.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme