Silničáři žádají o vyvlastnění brněnské sokolské tělocvičny, stojí v cestě městskému okruhu

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v pondělí podalo na brněnský magistrát žádost o vyvlastnění tělocvičny, kterou vlastní Sokol Husovice. Stojí totiž v cestě stavbě brněnského velkého městského okruhu u Tomkova náměstí, kde vznikne mimoúrovňová křižovatka. Podle ředitele brněnského závodu ŘSD Davida Fialy už silničáři vyčerpali za 2,5 roku jednání veškeré možnosti, jak se se Sokoly dohodnout na prodeji a dále už nemají čas, řekl novinářům.

Aktualizováno Brno (Aktualizováno: 22:10 8. 4. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova staré tělocvičny, která stojí ve sportovním areálu

Budova staré tělocvičny, která stojí ve sportovním areálu | Foto: Tomáš Kremr | Zdroj: Český rozhlas

Dlouho chystaná stavba má začít na přelomu letošního a příštího roku. Tělocvična je přimknutá k dnešní čtyřpruhové silnici a stojí v místě budoucí stavby. Ta umožní pokračovat z Husovických tunelů pod Vinohrady po nové silnici. Tomkovo náměstí překoná nadjezdem a dále bude pokračovat estakáda přes železniční trať a silnice vyústí na nové křižovatce Rokytova pod sídlištěm Vinohrady. V budoucnu bude městský okruh pod sídlištěm pokračovat tunelem.

Sokolové v Brně bojují o tělocvičnu. Silničáři ji chtějí i s pozemky vyvlastnit kvůli stavbě okruhu

Číst článek

„Společně s městem jsme se Sokolem jednali, ale nikdy nedošlo k naplnění ústních dohod. Nezbývá než jít cestou vyvlastnění. Podle zákona bychom měli být nejpozději za 60 dní majiteli pozemku,“ řekl Fiala.

„Máme v tuto chvíli majetkově vypořádáno osmdesát procent pozemků a do jednoho až dvou měsíců chceme žádat o stavební povolení. Nevnímal bych to jako nedohodu, protože nám se s minulým i současným vedením Brna pracuje na přípravě velkého městského okruhu velmi dobře,“ dodal pro Český rozhlas Brno. 

Mimořádné je podle Fialy v celé věci pouze to, že brněnský závod ŘSD poprvé využije loni schválený zákon o urychlení výstavby dopravní infrastruktury. 

‚Krajní řešení‘

ŘSD bude muset Sokolu zaplatit částku stanovenou nezávislým arbitrem. Podle ředitele brněnského závodu ŘSD kompenzace nabízené Sokolu byly dostatečně vysoké, přesto dosud na dohodu nepřistoupil.

„Jsme si vědomi, že je o krajní řešení z naší strany, ale s ohledem na významnost dotčené veřejně prospěšné stavby a její pozitivní dopad jsme se k němu museli uchýlit,“ řekl Fiala.

Areál Sokola Husovice leží v těsné blízkosti rušné Dukelské ulice a Tomkova náměstí. Z východu ho ohraničuje řeka Svitava, z jihu pak rodinné domy v ulici bratří Mrštíků. Sportovci požadují novou víceúčelovou tělocvičnu s přestěhovanými venkovními kurty a vnitřní kuželnou.

To vše chtějí posunout blíž k nábřeží. Problém je totiž ještě v jedné plánované stavbě, a to nové ulici, která má pracovní název Nová Dukelská. Silnice pro auta a trolejbusy má propojit Tomkovo náměstí s areálem bývalé Zbrojovky, kde soukromý developer CPI staví novou čtvrť pro deset tisíc lidí. A podél plánované třídy si kreslí další byty druhý investor IMOS development. Nová Dukelská má podle plánů přetnout sokolský areál a zároveň kvůli ní bude nutné zbourat několik rodinných domů v ulici bratří Mrštíků.

Náměstek brněnské primátorky Robert Kerndl z ODS proto říká, že o náklady na vznik sportoviště i nové ulice by se měly podělit všechny strany, kterých se to týká: „Musíme v první řadě zmapovat veškeré majetkoprávní záležitosti, které jsou nezbytné v rámci napojení té lokality. Jak budeme mít veškerá data na papíře, tak si sedneme opět s developery a budeme se bavit o možnostech participace na těch jednotlivých úkonech. Ta částka na vznik víceúčelové haly je poměrně vysoká a proto se na tomto projektu chceme dohodnout i s developery.“

Dostavba okruhu na Tomkově náměstí a v Rokytově ulici za dvě a půl miliardy korun má být podle Ředitelství silnic a dálnic hotová v roce 2023. Do té doby by měl brněnský magistrát najít způsob, jak Novou Dukelskou k Tomkovu náměstí připojit.

Tomáš Kremr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme