Rtuť spadla hluboko pod bod mrazu

Do Česka přišla vlna arktických mrazů. Ráno naměřili v Horské Kvildě na Klatovsku minus 31 stupňů Celsia. Podle hydrometeorologického ústavu je to teplota na Šumavě v letošním roce nejnižší. Vůbec nejníže tam ale v této zimě rtuť klesla kolem Vánoc, kdy byl mráz ještě o jednu desetinu stupně Celsia větší. Větší škody mrazivé počasí zatím nezpůsobilo.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

udeřily mrazy

udeřily mrazy | Foto: Petra Mášová

Na mnoha místech Česka poklesly ráno teploty k 20 stupňům pod nulou! V Horské Kvildě na Šumavě dokonce až na -31 stupňů Celsia. Mrazivé počasí způsobuje arktický vzduch proudící od severu do střední Evropy. Podle upozornění Českého hydrometeorologického ústavu potrvá silný mráz do neděle.

Největší mrazy zaznamenali meteorologové v jižních Čechách. Podle Zdeňky Šimšové z pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v Českých Budějovicích taková situace nepanovala zdaleka jen v šumavských údolích.

"Například stanice v Jindřichově Hradci naměřila -21 stupňů Celsia, v Táboře -24. Nejchladněji v jižních Čechách bylo asi v šumavských údolích. Tak třeba ve Vyšším Brodě měla -22, Lenora -23 a Černá v Pošumaví -25 stupňů Celsia," řekla Českému rozhlasu Šimšová.

Pokles teplot ale sužoval třeba i obyvatele na Trutnovsku, v Rudníku naměřili -26. Silné mrazy komplikují dopravu na železnici. Cestující na severu Čech se tak dnes na některých tratích dočkali zpoždění - někdy i v rozsahu několika desítek minut.

Na Jablonecku se kromě mrazů musí vyrovnávat s přídělem sněhu. Železničáři tam vyhlásili druhý, tedy nejvyšší stupeň zimních opatření. Na tratích je permanentně nasazena veškerá technika. Druhý stupeň zimních opatření mají České dráhy také v Mostech u Jablunkova, na Liberecku anebo ve východních Čechách u polských hranic.

Právě železničáři mívají obvykle s mrazem problémy. Jak ale Radiožurnálu řekl specialista Českých drah Jindřich Berounský, tratě se daří udržet v provozu. "Nejvíce ohrožovány jsou otevřené úseky, kde se tvoří závěje, a nebo zase naopak úseky mezi skalami, kde vlastně nebylo možné sníh odstraňovat, nebylo už pro něj místo. Mráz už by neměl způsobit žádné větší komplikace."

Teploty hluboko pod bodem mrazu mohou působit také zdravotní komplikace. Pozor na přechody z tepla domova do zimy by si měli dávat kardiaci a astmatici i rodiče malých dětí. Nemělo by se zapomínat na několik vrstev vhodného oblečení, čepice, rukavice a ošetření nekryté pokožky mastným krémem.

Turecko je na tom hůř

Už druhý den bez přestávky zuří na většině tureckého území sněhová bouře. Na východě země umrzl ve sněhu školák vracející se z vyučování. Čtyři tisícovky automobilů ráno uvízly v ulicích Istanbulu. V celé oblasti leží přes 30 centimetrů sněhu, 15 hodin už je téměř celé město bez elektřiny. Buldozery stavebních firem shrnují sníh, armáda vyslala tanky na dálnice. Na istanbulském letišti byl zastaven provoz, řada letů byla přesměrována do Ankary nebo bulharské Sofie.

Guvernér Istanbulu Muammer Guler vyhlásil pro všechny školy sněhové prázdniny, městské orgány vytvořily krizový štáb a vyzvaly obyvatele, aby zůstali doma. Meteorologové předpovídají, že sněžit může v západní části Turecka ještě celý víkend.

Milan Kopp, Marika Táborská, Pavlína Fendeková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme