Šéf hradní diplomacie Jindrák bude radit i Babišovi. ‚Přispěje to ke koordinaci české zahraniční politiky‘

Ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák bude s diplomacií radit premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Ve funkci šéfa hradní diplomacie i nadále ale zůstane. Na poradních službách se podle něj dohodli přímo premiér Babiš s prezidentem Milošem Zemanem.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf hradního zahraničního odboru Rudolf Jindrák.

Šéf hradního zahraničního odboru Rudolf Jindrák. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Je to po vzájemné dohodě prezidenta a premiéra. Budu to dělat souběžně,“ řekl Jindrák pro Lidovky.cz. Očekává, že na úřadu vlády se bude, vzhledem ke svým diplomatickým zkušenostem, věnovat především bilaterálním vztahům s Německem či zeměmi Visegrádu (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko).

Zároveň poznamenal, že ve funkci ředitele zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky se zabývá i celosvětovou diplomatickou agendou. „Je to velká výzva, na druhou stranu to podle mě přispěje k další koordinaci české zahraniční politiky,“ dodal. Pracovat bude na dohodu a placen bude dle hodinové sazby.

V podkladech to bylo, prezident to interpretoval jinak, říká k omylu v Rakousku šéf zahraničního odboru Hradu

Číst článek

Lidovky.cz uvedly, že Babiš dosud žádného poradce pro zahraniční politiku ve svém poradním sboru neměl, s problematikou mu ale pomáhal někdejší šéf diplomacie Cyril Svoboda, který oficiálně působí jako poradce pro ústavní a legislativní záležitosti.

Jindrák po studiích působil na konzulárním odboru československého ministerstva zahraničních věcí. Po revoluci pracoval například na generálním konzulátu v Mnichově, který také vedl. V polovině 90. let se stal ředitelem prvního teritoriálního odboru ministerstva zahraničí, na kterém měl na starosti vztahy s českými sousedy či s Maďarskem, Slovinskem nebo Švýcarskem.

Mezi lety 1998 a 2001 zastupoval jako velvyslanec Českou republiku v Maďarsku, poté se stal náměstkem ministra a velvyslancem v Rakousku. Od roku 2006 vedl českou ambasádu v Německu, stal se tak nejdéle sloužícím velvyslancem v Německu.

Po návratu do České republiky byl opět náměstkem ministra a před odchodem na Pražský hrad působil na úřadu vlády, kde premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) pomáhal se zahraniční politikou, mimo jiné s bilaterálními vztahy s Německem či agendě středoevropské regionální spolupráce v rámci českého předsednictví V4.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme