Kuberova cesta na Tchaj-wan může zmrazit vztahy s Čínou, obává se šéf hradní diplomacie Jindrák

Expertní tým prezidenta Zemana kritizuje předsedu Senátu a také pražského primátora za jejich počínání ve vztahu k Číně. Co konkrétně prezidentovi vadí? A proč zpochybňuje závěry BIS o bezpečností hrozně ruských a čínských agentů? Marie Bastlová se ptala ředitele zahraničního odboru prezidentské kanceláře Rudolfa Jindráka.

Dvacet minut Radiožurnálu Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cestu senátora Kubery na Tchaj-wan považuje Jindrák za kontroverzní. „Může dojít ke zmražení česko-čínských vztahů na politické i ekonomické úrovni, jako se to stalo v roce 2009,“ zmínil v narážce na setkání tehdejšího ministra Fischera s dalajlámou. „Vyčítám Kuberovi, že hovoří o ekonomické cestě, ale je to druhý nejvyšší ústavní činitel a sejde se s politickými představiteli.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Co podle šéfa hradní zahraniční diplomacie znamená špionománie? A o čem bude prezident Zeman hovořit na summitu NATO v Londýně?

Na tuto adresu zaznívají argumenty, že tchajwanské investice jsou vyšší než ty čínské. „Je pravda, že Tchaj-wan je důležitý obchodní partner,“ přiznává Jindrák. „Máme zájem udržet ekonomické vztahy, ale něco jiného jsou politické kontakty. Základní omyl je, že Tchaj-wan je samostatný stát. Navíc čínské a tchajwanské investice jsou na srovnatelné úrovni,“ argumentuje.

Špionománie

Výroční zpráva BIS varovala, že na českém území operují agenti Číny a Ruska, kteří představují bezpečnostní hrozbu. Prezident Zeman tyto závěry zpochybnil. „To je jeho hodnocení a má na něj právo. Stýkám se s čínskými, ruskými, americkými i německými diplomaty a řada z nich plní i výzvědné úkoly,“ relativizuje hrozbu Jindrák.

Kromě Kubery kritizuje také starostu Řeporyjí Pavla Novotného, který o víkendu vystoupil v ruské televizi. „Nemyslím si, že by se mezistátní politika měla dělat na této úrovni. Starosta tím vytváří obrázek o naší zemi, který se v Rusku zobecňuje, a to se mi nelíbí,“ vysvětluje. Podle něj bychom měli ctít kulturu komunikace v zahraniční politice.

Marie Bastlová, Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme