Slánského soudní spis zmizel. 'Roky jsme oslovovali soudy, nenašli jsme ho,' zní z Národního archivu
Národní archiv nemá mezi svými dokumenty soudní spis z politického procesu s Rudolfem Slánským a dalšími odsouzenými v roce 1952. Uvedla to Alena Šimánková z Národního archivu. Spis se podle ní už roky nepodařilo dohledat. O to cennější může být nedávný nález audiovizuálních záznamů z největšího politického procesu z dob komunismu. Tyto materiály by se podle historiků měly stát památkou.
Soudní spisy poúnorového státního soudu putovaly podle Šimánkové ke krajským soudům kvůli rehabilitacím. Slánského spis tak ležel ve spisovně pražského krajského soudu, do Státního ústředního archivu, předchůdce Národního archivu, ale nikdy zřejmě nebyl předán.
Unikátní filmy se Slánským mezi chemikáliemi. Prohlédněte si místo, kde se našly ztracené záběry
Číst článek
„Logicky se podíváte na důležité kauzy, hledala jsem i proces Slánský a spol. a u něj není vůbec vyplněné, kam spis šel. Roky a roky jsme oslovovali soudy, ale nenašli jsme ho. Po nálezu filmového materiálu jsem znovu oslovila krajský soud a znovu mi řekli, že je tam poznámka: Chybí. Nejsem schopná vypátrat, co se s tím spisem stalo," řekla Šimánková, která v Národním archivu pracuje v oddělení fondů státní správy z let 1945 až 1992.
Historikové uvádějí, že nalezené filmové záznamy procesu by se měly stát památkou, stejně jako tomu je v případě záznamu procesu s Miladou Horákovou. Podle historika Petra Blažka by se okolnosti přechovávání záznamů měly vyšetřovat. Úřad pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu se minulostí dokumentů ale zabývat neplánuje.
Spor o unikátní filmy se Slánským
Filmový materiál našel správce konkurzní podstaty ve zkrachovalé továrně v Panenským Břežanech. Po zveřejnění se přihlásil zástupce firmy Václav Hlásek s tím, že bedny se záznamy patří jemu.
Ředitel Národního filmového archivu Michal Bregant ale řekl, že archivní materiál patří státu a nemohl nikdy být v soukromých rukou. Hlásek prý materiál státu nabízel, ale ten neměl zájem. Podle Blažka to není možné, v Národním filmovém archivu i Národním archivu pracují badatelé desítky let a takovou aktivitu nepamatují, uvedl.
Materiály v havarijním stavu
Národní filmový archiv spravuje také záznam z procesu s Horákovou, který byl před deseti lety prohlášen archivní kulturní památkou. O prohlášení nově nalezeného materiálu se zatím jen uvažuje, podle zjištění ČTK návrh na zápis nepodalo ani ministerstvo kultury, ani Národní filmový archiv.
„Národní filmový archiv bude usilovat o to, aby nález byl za památku prohlášen. Nyní je ale nejdůležitější zabezpečení nálezu a odplísnění," sdělila jeho mluvčí Veronika Bokšteflová.
Spor o nalezené materiály se Slánským. 'Jsou moje, do továrny jsem si je odložil,' tvrdí muž
Číst článek
Stejně tak se zatím zřejmě nezačaly zajímat příslušné instituce o historii přechovávání materiálu.
„Jsem překvapen, že mě nikdo za celý týden od zveřejnění informací o nálezu nekontaktoval. Doufám, že se v této rovině něco děje, myslím, že je tam poškozený majetek, který by podle několika zákonů měl být státu," řekl historik Petr Blažek.
„Stav toho materiálu je havarijní, náprava bude mnohamilionová, někdo na základě toho, jakým způsobem se k materiálu choval, spáchal mnohamilionovou škodu," uvedl.
„Bezpochyby se jedná o unikátní nález záznamu z naší novodobé historie. Útvar v souvislosti s nálezem nečiní žádné kroky, neboť filmový materiál v prvé řadě poskytne cenné informace historikům a archivářům," řekla ředitelka Úřadu pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu Eva Michálková.
Podle ní je předčasné a spekulativní uvažovat o trestní odpovědnosti neznámé osoby, neboť není známa motivace úschovy zmíněného materiálu. Jednání jednotlivce nebo skupiny osob, která audiovizuální záznamy uložila, nemusí naplňovat žádnou skutkovou podstatu trestného činu, uvedla.