Unikátní filmy se Slánským mezi chemikáliemi. Prohlédněte si místo, kde se našly ztracené záběry

Nebezpečné chemikálie a filmové pásy se soudním procesem Rudolfa Slánského, to vše se našlo ve zchátralém podniku v Panenských Břežanech. V areálu bývalého výzkumného ústavu byly materiály do doby, než je v nevyhovujících podmínkách objevili insolvenční likvidátoři firmy. Údajný vlastník filmových pásů ale uvádí, že je uchovával ve speciální klimatizované místnosti. Radiožurnál a iROZHLAS.cz se proto byly na místě podívat.

Fotogalerie Panenské Břežany (Aktualizováno: 13:21 27. 3. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Bedny byly tady na chodbě v nepořádku. Dá se říci volně přístupné a nezabezpečené,“ přibližuje pro Radiožurnál spolupracovník insolvenčních správců Miloš Lenger.

Přehrát

00:00 / 00:00

Unikátní filmy se Slánským mezi chemikáliemi. Prohlédněte si místo, kde se našly ztracené záběry. Na místě natáčela Michaela Vetešková

Dřevěné a plechové bedny ukrývaly několik desítek kilometrů unikátních filmových materiálů ze soudního procesu s někdejším nejvyšším představitelem KSČ Rudolfem Slánským.

Areál vypadá jako velmi narychlo opuštěné místo výzkumného ústavu, kde se dříve pracovalo s chemikáliemi.

S Lengerem procházíme jednu místnost za druhou. Na chodbách míjíme vysoké dřevěné regály zaplněné skleněnými i plastovými lahvemi s chemikáliemi. Právě u nich část beden stála.

Další stály v jedné z opuštěných laboratoří v posledním patře objektu. Ještě před pár hodinami tady správci v šuplíku dřevěného psacího stolu našli dva kotouče s filmem.

Místo, kde byly bedny uloženy. Další část byla přímo v bývalé chemické laboratoři. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

I tyto dva kotouče převezou insolvenční správci do Národního filmového archivu, kde je stejně jako ostatní filmové pásy zbaví restaurátoři plísní.

Spor o nalezené materiály se Slánským. 'Jsou moje, do továrny jsem si je odložil,' tvrdí muž

Číst článek

Podle ředitele Národního filmového ústavu Michala Breganta jsou záznamy tak zničené, že je vyloučené, že by byly uchovávány v klimatizované speciální místnosti, jak serveru Info.cz před pár dny řekl Václav Hlásek. Ten také tvrdí, že vedení Národního filmového archivu už dříve jedinečný materiál nabízel.

„Se jménem pana Hláska jsem se nikdy dříve nesetkal, až teď ke mně dochází zprostředkovaně nějaké informace. Nikdy jsem s ním v kontaktu nebyl,“ reaguje Bregant.

Plíseň zasáhla až 70 procent kopií. V těchto dnech pásy restaurátoři filmů třídí, zároveň by měl ministr kultury v demisi Ilja Šmíd z hnutí ANO požádat vládu o dotaci na záchranu unikátního objevu.

Pár hodin před příchodem redaktorů ČRo objevili insolvenční správci v jednom ze dřevěných psacích stolů dvě krabice s filmovým pásem. I ty předají Národnímu filmovému ústavu. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

„Je evidentní, že materiály byly poměrně dlouhou dobu uložené v naprosto nevyhovujících podmínkách. Takto musely být uloženy spíše v řádu let. Osobně netuším kde, protože k nám přišly až péčí insolvenčních správců,“ říká Bregant.

V procesu s takzvaným protistátním spikleneckým centrem Rudolfa Slánského bylo v roce 1952 vyneseno 11 rozsudků smrti. Bývalý generální tajemník komunistické strany Rudolf Slánský byl popraven v prosinci téhož roku.

Část beden našli insolvenční správci v zachovalejší části zničené budovy. Stály podél zdí v chodbě druhého patra. Objekt je bez elektřiny, vody a tepla. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Převratný objev filmových a zvukových záznamů z politických procesů z 50.let. oznámili nedávno insolvenční správci. Jak zjistil Radiožurnál, byly to v opuštěné budově zkrachovalé továrny ve středočeských Panenských Břežanech (na snímku). | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Michaela Vetešková, Michaela Danelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme