Proces se Slánským i soudy s kulaky. Archiv zveřejňuje vzácné zvukové a filmové nahrávky

Zvukové a filmové archiválie zachycující komunistický proces s tzv. spikleneckým centrem Rudolfa Slánského považuje ředitelka Národního archivu Eva Drašarová za vzácnou záležitost. Jsou podle ní významným doplněním dosavadních poznatků nejen pro archiváře, ale i pro badatele, přestože zatím nepřinesly zásadní nové informace k průběhu procesu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Digitalizované emotivní nahrávky nalezené letos v březnu v Panenských Břežanech Národní archiv postupně zveřejňuje na svém webu. Ředitelka Národního archivu Eva Drašarová  to uvedla ve středu na setkání s novináři.

Žádám pro všechny obviněné trest smrti, hřímá na nalezené nahrávce procesu se Slánským prokurátor Urválek

Číst článek

„Pro nás je to významný nález, protože jsme před časem dostali na základě ústavního zákona veškeré archiválie Ústředního výboru KSČ, ale právě ty nalezené v Panenských Břežanech jsou významným doplněním nejen pro archiváře, ale samozřejmě i pro naše badatele, kteří mohou pracovat s novými poznatky. Dostávají je v komfortní digitální podobě, která jim umožní pracovat s nimi doma,“ řekla ředitelka Drašarová.

Přibudou i zvuky z dalších procesů

Výsledky své práce dává Národní archiv průběžně na svůj web. Ke zvukům, které má už od léta k dispozici také archiv Českého rozhlasu, nyní Národní archiv přidal jednotlivé digitalizované záběry z filmů s Rudolfem Slánským. A postupně budou přibývat zvuky z ostatních procesů, například s venkovskými kulaky, Junákem a podobně.

Audiovizuální a další dokumenty z procesu se Slánským nalezené v Panenských Břežanech jsou součástí archivního souboru Národního archivu s označením KSČ - Ústřední výbor 1945-1989.

‚Dopustil jsem se nejpodlejších zločinů.‘ Poslechněte si zdigitalizovaný záznam procesu s Rudolfem Slánským

Číst článek

Dostupné jsou mimo jiné výpovědi obžalovaných Vlada Clementise, Ludvíka Frejky a Josefa Franka, svědka Vojtěcha Jančíka, znalců Jana Součka a Josefa Čekala a prokurátora Josefa Urválka. Filmový materiál zahrnující zvukové a obrazové záznamy z procesu se Slánským našel správce konkurzní podstaty ve zkrachovalé továrně v Panenským Břežanech, filmové záznamy zrestauroval Národní archiv.

Rozhlas se podílel na digitalizaci

Proces s takzvaným protistátním spikleneckým centrem Rudolfa Slánského je zaznamenán na 183 páscích. V kovových a papírových krabicích se nalezlo 188 kusů filmů, které byly podle odborníků v relativně dobré obrazové kvalitě.

Český rozhlas se na záchraně zvukových záznamů podílel jejich digitalizací. Částka na záchranu vzácných dokumentů činila 2,5 milionu korun z rozpočtu ministerstva vnitra, dalších 1,5 milionu korun bude ještě potřeba na práce spojené s jejich záchranou a uchováním.

V procesu s takzvaným protistátním spikleneckým centrem Rudolfa Slánského bylo v roce 1952 vyneseno 11 rozsudků smrti a tři doživotní tresty. Bývalý generální tajemník komunistické strany Slánský byl popraven. Historikové chtějí, aby stejně jako záznam z procesu s Miladou Horákovou se i proces se Slánským stal archivní kulturní památkou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme