Rumunští Romové opustili Prahu

Dvoutýdenní anabáze rumunských Romů v Čechách končí. Příbuzní mladíka, který zemřel v pondělí ve vinohradské nemocnici, odjeli z Prahy. Zpátky do vlasti si vezou i rakev s jeho ostatky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zřízenci nakládají rakev s tělem olašského prince | Zdroj: ČTK

Na jednotce intenzivní péče strávil olašský princ necelé dva týdny. Podle ředitele centra mezinárodních úhrad Ladislava Švece rodina romského krále statisícový účet v nemocnici zaplatí:

"Obdrželi jsme od našeho partnerského styčného orgánu v Bukurešti zprávu, že by měl být romský mladík v Rumunsku pojištěn. Předpokládáme, že úhrada nákladů na zdravotní péči poskytnutou v České republice půjde standardním způsobem, a že budou náklady nakonec uhrazeny."

Podle Švece zatím ale není úplně jisté, jestli peníze opravdu přijdou: "Ještě nemáme v ruce nárokový doklad, který pro tento účel potřebujeme. Není to proto ještě stoprocentní, ale je to na dobré cestě."

Rumunským Romům nabídl pomoc i pražský magistrát

Nemocnice odpoledne odevzdala mladíkovo tělo pohřební službě, která ho převeze do Rumunska. Už dopoledne nabídl Romům pomoc s transportem i pražský magistrát: "Jsme ochotni se na tom podílet i finančně, nejen organizačně a koordinačně," říká ředitel odboru PR pražského magistrátu Daniel Častvaj.

Pomoc magistrátu ale nakonec Romové nevyužili. Zhruba šedesát z potřebných devadesáti tisíc korun vybrali mezi sebou. Zbytek přidali soukromí dárci.

V Husinci u Prahy zároveň začal úklid místa, kde od čtvrtka do pondělí Romové tábořili. Obec bude náklady nejspíš zpětně vymáhat na majiteli pozemku.

Zemřelý mladík je pro rumunské Romy velmi důležitý, protože byl podle jejich tradic následník jednoho z romských králů.

Přečtěte si také:
Romové zůstávají před Vinohradskou nemocnicí. Nemají prý peníze na cestu domů
Romský princ z Rumunska bude převezen zpět do vlasti
Romský mladík, který se topil ve Staré Boleslavi, zemřel v nemocnici
Rumunští Romové dál táboří v Husinci u Prahy
V Husinci Romy z Rumunska nechtějí, policie zasáhnout nemůže
Desítky rumunských Romů se rozptýlili po hlavním městě
Romové přijeli podpořit svého prince a kočují Prahou
Asi padesát rumunských Romů bydlí v pražském kempu Pražačka

Šárka Slezáková, Zbyněk Zykmund, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme