Slušní lidé, Alternativa pro Česko – dohledový úřad navrhl vládě, aby pozastavila činnost 35 stran a hnutí

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí zjistil opakované pochybení a neplnění povinností u třiceti devíti politických stran a hnutí. U třiceti pěti z nich doporučil úřad vládě pozastavit činnost. Zbylé čtyři strany již pozastavenou činnost mají, a protože nadále neplní své povinnosti, navrhl úřad jejich rozpuštění. Vláda nyní rozhodne, jestli návrhy postoupí soudu, který o něm bude rozhodovat.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí v Brně | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Vládě byl podán podnět od Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí na pozastavení činnosti třiceti pěti politických stran a hnutí. Člen úřadu Jiří Navrátil uvedl, že se tak rozhodli z důvodu opakovaného neodevzdání výroční finanční zprávy. Dále uvádí, že ani po opakovaných výzvách nebyly navržené strany a hnutí schopny oznámit internetovou adresu, na které může veřejnost sledovat pohyby na účtu.

Pokuty za více než milion a půl. Sto stran pochybilo ve zveřejňování povinných údajů, zjistili kontroloři

Číst článek

„Vzhledem k tomu, že strany byly za porušení těchto povinností sankcionovány nejméně dvakrát, a ani poté nedošlo z jejich strany k nápravě, musely s tímto postupem počítat,“ dodal Navrátil. Namátkou jde například o uskupení Alternativa pro Česko, Občanská konzervativní strana, NOVÝ SEVER, Republika nebo Slušní lidé.

Po pozastavení činnosti může úřad podniknout další krok. Tím je podání podnětu vládě k rozpuštění politické strany nebo hnutí. Úřad takto učinil ve čtyřech případech. Jedná se o uskupení, která ve stanovené lhůtě neodstranila pochybení, která vedla k pozastavení jejich činnosti.

18 stran a hnutí by mělo podle dohledového úřadu zaniknout. Neplní svoje povinnosti

Číst článek

Úřad proto vyzval vládu, aby podala návrh Nejvyššímu státnímu soudu na rozpuštění. Konkrétně se jedná o strany PRO, Spravedlivá občanská společnost, Volba lidu 21. století a Svobodná občanská samospráva.

„V případě těchto stran se jedná o krajní možnost, ke které jsme nuceni přistoupit vzhledem k dlouhodobému nerespektování a porušování klíčových ustanovení zákona o sdružování v politických stranách ze strany zmíněných subjektů,“ řekl Navrátil.

aur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme