České dráhy ruší kvůli koronaviru spoje. Nejvíce se změny dotknou zahraničních linek

Ve vlacích a autobusech dál ubývají cestující, aktuálně je poptávka zhruba na 60 procentech původního stavu. České dráhy v tomto týdnu proto omezí několik komerčních spojů, o dalších se rozhodne podle vývoje. Zájem cestujících a případně zásahy do provozu analyzují i ostatní dopravci.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dráhy kvůli klesajícím počtům cestujících už rozhodly o přerušení provozu u prvních linek | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Už dříve dopravci omezovali kvůli restrikcím některé spoje do zahraničí. Vyplývá to z odpovědí dopravců na dotazy ČTK. Během jarní krize se poptávka snížila až na desetinu.

Dráhy kvůli klesajícím počtům cestujících už rozhodly o přerušení provozu u prvních linek. Od středy například přestane jezdit několik pravidelných spojů pendolino mezi Prahou a Ostravou, zrušen bude vlak pokračující až do Košic. Vybrané další spoje pendolino budou nahrazeny jinými vlaky.

Náhrada za ztráty během jarního nouzového stavu. Stát vyplatí železničním dopravcům 400 milionů

Číst článek

Provoz přeruší i některé další spoje intercity a rychlíky mezi hlavním městem a severní Moravou. V noci nepojedou také vlaky z Prahy do Žiliny a Varšavy a zpět.

Přerušení provozu se tak zatím týká komerčních linek dopravce, o případném omezení státem objednávaných linek nebo regionálních spojů budou dráhy jednat s úřady. Rozhodující přitom bude další vývoj poptávky a epidemiologická situace v zemi.

Postupný pokles v posledních týdnech eviduje například i Leo Express, výrazněji pak především po schválení nouzového stavu v zemi. „Množství cestujících je nižší ve srovnání s letním obdobím a výrazně nižší v meziročním srovnání,“ uvedl mluvčí Emil Sedlařík.

⚠️Rušení spojů⚠️
Kvůli nízkému počtu cestujících v souvislosti s #COVID19 a plánovanému servisu jedné z našich jednotek jsme bohužel nuceni zrušit některé málo používané spoje během tohoto týdne. Všechny informace o aktuálním provozu naleznete níže.
leoexpress.com/cs/aktualni-in…

17:53 – 05. 10. 2020

2 3

Dopravce proto nyní pravidelně sleduje obsazenost jednotlivých spojů, přičemž v případě velkého poklesu je připraven se jí přizpůsobit. Sedlařík ovšem ubezpečil, že společnost bude i tak dál vypravovat velké množství spojů.

V podvečer firma na twitteru uvedla, že vzhledem ke snížené poptávce způsobené opatřeními proti koronaviru a plánovanému servisu některé vlakové spoje ruší. „Jedná se o časy, ve kterých standardně využívá vlakovou dopravu nižší množství cestujících,“ uvedla společnost. Aktuální informace o zrušených spojích najdou cestující na webu firmy.

Dopad zavřených škol

Úbytek cestujících v některých oblastech, zejména v souvislosti s uzavíráním škol, v posledních dnech zaznamenala i Arriva. I přesto zatím podle mluvčího Jana Holuba jezdí spoji dopravce nyní více cestujících než na jaře nebo v létě, a to především kvůli cestování žáků a studentů do škol. Jejich další uzavírání však může poptávku dál výrazně ovlivnit.

O případném omezení spojů rozhodnou objednatelé, tedy stát či kraje. U svých komerčních autobusových linek pak Arriva chce sledovat zájem cestujících a podle toho případně upravit provoz. V současnosti ovšem dopravce jezdí podle jízdního řádu.

Střední školy distančně, základní prezenčně. Ministr Prymula o tom ujistil poslance

Číst článek

Patrný je podle RegioJetu úbytek cestujících zejména v mezinárodní dopravě, což souvisí s restrikcemi při cestování do některých okolních států. V tuzemsku naopak hodnotí provoz zatím jako stabilizovaný, během uplynulého víkendu byla poptávka standardní.

„Budeme sledovat vývoj poptávky tento týden, během kterého se ukáže, jaký mají přijatá opatření dopad na poptávku po cestování,“ uvedl mluvčí Aleš Ondrůj.

Všichni dopravci se zároveň snaží udržet zájem cestujících pomocí bezpečnostních opatření ve vozech. Pokračují tak v pravidelném čištění a dezinfikování vlaků a autobusů.

Například Leo Express navíc začal motivovat cestující k používání aplikace eRouška rozdáváním roušky navíc zdarma.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme