Nemá to nic společného se skutečností, reaguje ruská ambasáda na informaci BIS o rozbití sítě v Česku

Ruská ambasáda odmítla informaci české kontrarozvědky o rozbití sítě budované v Česku ruskou zpravodajskou službou. V pondělí o společné operaci Bezpečnostní informační služby a Národní centrály proti organizovanému zločinu ve sněmovně informoval šéf kontrarozvědky Michal Koudelka. Velvyslanectví Ruska v Praze na dotaz Radiožurnálu pravdivost informací popřelo.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruská ambasáda v Praze | Foto: David W Cerny | Zdroj: Reuters

„Na Váš dotaz sdělujeme, že uvedené oznámení nemá nic společného se skutečností. S úctou Velvyslanectví Ruské federace v České republice,“ stojí v písemné reakci ruské ambasády.

Radiožurnál velvyslanectví požádal o komentář právě k informacím o rozbití sítě. Ředitel kontrarozvědky BIS Michal Koudelka nadto na parlamentní půdě prohlásil, že síť byla financována prostřednictvím ruské diplomatické mise.

🇷🇺🇨🇿 Co nám odpovědělo Ruské velvyslanectví v Praze na otázku o rozbití sítě @BIS?

👇 Přečtěte si na přiloženém obrázku nebo si otevřete celý článek na irozhl.as/7MN

16:37 – 21. 10. 2019

4 22

Zpráva šéfa BIS

Šéf BIS Koudelka v pondělí vystoupil ve sněmovně na bezpečnostní konferenci. Síť, kterou společně odhalily BIS a protimafiánské centrály, byla podle jeho slov financována „z Ruska a z ruské ambasády“ a měla prostřednictvím sítě serverů útočit na cíle v Česku i na české zahraniční partnery.

Není otázkou, zda Rusko použije dezinformační kampaň, ale jak, varuje šéf BIS před eurovolbami

Číst článek

„Síť byla totálně rozbita a zdecimována díky výborné práci Národní centrály proti organizovanému zločinu. Vyšetřování dále pokračuje. Zabránili jsme této aktivitě z území České republiky, která byla součástí dalšího řetězce, který Rusové využívali a připravovali k využití v jiných zemích Evropy,“ řekl ve sněmovně Koudelka.

Mluvčí protimafiánské centrály Jaroslav Ibehej odmítl poskytnout další konkrétní informace vzhledem k probíhajícímu trestnímu řízení.

Zprávou se bude ve čtvrtek zabývat poslanecká komise pro kontrolu činnosti BIS. Informace o operaci by se mohly objevit ve výroční zprávě BIS, která bývá uveřejněna obvykle do konce roku.

cha, Ladislav Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme