Ruská komise vyšetří nehodu letadla v Čáslavi. Příčina je zřejmě v podvozku

Ruská komise dnes začne vyšetřovat nehodu letounu na letišti v Čáslavi. Na vině mohou být porucha podvozku, pilotova neznalost letiště či technická závada.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Havarovaný ruský letoun na letišti v Čáslavi

Havarovaný ruský letoun na letišti v Čáslavi | Zdroj: ČTK

Stroj havaroval údajně kvůli poruše podvozku. Už i ruská prokuratura oznámila, že při přistávacím manévru letadla se zlomila přední noha. Letoun kvůli poruše sjel z přistávací dráhy a začal hořet.

Bezprostřední příčinou nehody mohla být tedy neznalost letiště. Piloti údajně podmínky přistávání v Čáslavi dobře neznali. K dřívějším kontrolním letům totiž používali letiště v Pardubicích.

Jde ale pouze o jednu z vyšetřovacích verzí, které bude prošetřovat speciální komise. Ruská prokuratura už zahájila stíhání viníků, kterým hrozí obvinění z porušení pravidel letů a letové přípravy. Trestem může být až sedm let vězení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příčinami nehody ruského letounu na letišti v Čáslavi se v Ranním Radiožurnálu zabýval redaktor ČRo Nikola Bojčev

Vyšetřovatelé operují i s verzí, že se na stroji objevila technická závada.Tato verze je spíše nepravděpodobná, protože zničený Antonov prošel v roce 2009 kontrolou a byl podle všeho v dobrém stavu.

Podle ruského deníku Kommersant ale stroj údajně už přistával v nouzovém režimu po požáru v kabině.

Ruští vyšetřovatelé tedy dnes na čáslavském letišti projdou vrak havarovaného letounu. Mnohé úlomky jsou i na přistávací dráze, proto je letiště stále mimo provoz. Do skončení vyšetřování nelze proto dráhu používat. Jak dlouho bude letiště uzavřené, zatím není jasné.

„Letiště je nadále uzavřeno a bude uzavřeno po nezbytně nutnou dobu, dokud nedokončí vyšetřovatelé práce na místě a neposbírají důkazní materiály. Poté bude plocha vyčištěna a bude moci být provoz spuštěn,“ říká mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.

České nebe střeží Slováci a Němci

Uzavírka letiště také znemožňuje start gripenům ve službách české armády. Český vzdušný prostor proto hlídají slovenští a němečtí letci.

„Vzhledem k tomu, že jsme zapojeni do systému NATINADS, střežení našeho vzdušného prostoru převzali naši partneři. V tuto chvíli jsou to příslušníci slovenské armády. Vzhledem k tomu, že spadáme pod velitelství v Německu, můžou to být například i Němci," dodala Jana Růžičková.

Antonov havaroval včera kolem poledne. Na palubě bylo 23 lidí, z toho 9 Čechů. Šest vojáků se při nehodě zranilo, z toho dva těžce. Stroj byl v Česku na pozorovací misi v rámci programu Open Skies.

Libor Procházka, Nikola Bojčev, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme