Ruské tajné služby pronikají i do menších obcí a regionů v Česku, tvrdí BIS

Podnikatelské skupiny se stále víc zaměřují na ovlivňování zastupitelstev menších měst. Upozorňuje na to ve své výroční zprávě za minulý rok Bezpečnostní informační služba. Podle ní z toho těží hlavně ruské zpravodajské služby.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Korupce, ilustrační foto

Korupce, ilustrační foto | Foto: Stock.xchng

BIS ve zprávě píše, že komunální a krajské samosprávy nefungují tak, jak by měly.

Ruské zpravodajské služby díky tomu získávají informace pro podnikatelské a obchodní záměry ruských firem.

Hlavní nebezpečí ale spočívá v tom, že tajné služby navazují styky s komunálními politiky, kteří se v budoucnu můžou dostat i daleko výš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Závěry výroční zprávy BIS shrnuje redaktor Tomáš Medek

V řadě měst jsou vlivové skupiny schopné zasahovat do rozhodování zastupitelstev a odstavit lidi, kteří jim nevycházejí vstříc.

„Tato dysfunkce samospráv na komunální a krajské úrovni umožňuje ruským zpravodajským službám získávat z prostředí komunální a krajské politiky informace, které jsou potom využitelné k podpoře ruských obchodních a podnikatelských zájmů v daném regionu,“ říká mluvčí BIS Jan Šubert.

Vyšetřování případů, které můžou být za hranicí zákona, komplikuje podle BIS napojení takových lidí na policii a soudy.

Korupce ve veřejných zakázkách

Veřejné zakázky nebo rozhodnutí a personální obsazení státních firem u nás podle zprávy BIS ovlivňují lobbistické a podnikatelské skupiny. Podle ní se soukromé zájmy odrážejí například v činnosti Českých aerolinií, České pošty nebo Českých drah.

Rozvědka má u některých prodejů majetku pochybnosti o jejich výhodnosti pro stát. Firmy se podle ní navíc často dohadují s uchazeči o veřejné zakázky na společném postupu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výroční zprávu BIS hodnotil v Ozvěnách dne bezpečnostní analytik Jan Schneider

Například Správa železniční dopravní cesty měla s některými kandidáty předjednávat podmínky soutěží. Energetické společnosti ČEZ nebo Czech Coal se pak přes své kontakty na úřadech snažily ovlivňovat legislativu.

Korupci při veřejných zakázkách nezabrání podle BIS ani elektronické aukce. Jednotliví uchazeči se často domlouvají na společném postupu. Aby se při aukcích poznali, rozdělí si tajné dvouciferné kódy a ty pak napíšou do nabízených cen.

Vicepremiérka Karolína Peake ze strany LIDEM tvrdí, že zpráva BIS je až příliš povrchní: „Neočekávám nikdy od zprávy BIS něco, co by mne mělo uklidnit. Spíše něco, co by mne mělo znepokojit, a tak se většinou i děje. Nicméně bez těch konkrét se s tím skutečně nedá nic dělat.“

BIS přitom předkládá vládě a prezidentovi podrobnější zprávu než tu, která je k dispozici veřejnosti.

„Všechny informace, které jsou ve veřejné zprávě, jsou předané našim adresátům, a to v konkrétních podobách,“ uvádí Šubert.

Celé znění výroční zprávy BIS za rok 2011 najdete zde.

Tomáš Medek, Jakub Šídlo, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme