Rusko označilo nařčení z podílu na výbuchu ve Vrběticích za absurdní. Mluví o ‚odvetných krocích‘

Praha se zřejmě rozhodla zavřít své velvyslanectví v Moskvě, řekl v souvislosti s oznámením o vyhoštění 18 ruských diplomatů z ČR agentuře Interfax nejmenovaný ruský diplomatický zdroj. Za absurdní označil tvrzení o podílu ruských tajných služeb na výbuchu v muničním skladu ve Vrběticích první zástupce předsedy zahraničního výboru Rady federace (horní komory parlamentu) Vladimir Džabarov.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká ambasáda v Moskvě | Foto: Ivana Milenkovičová | Zdroj: Český rozhlas

Šéf zahraničního výboru dolní komory, Státní dumy, Leonid Sluckij uvedl, že v takových případech musí nezbytně následovat odvetné kroky. Podle něj vyhoštění 18 pracovníků ruské ambasády zasadí těžký úder dvoustranným vztahům. K takovému kroku nejsou žádné reálné příčiny, řekl Sluckij Interfaxu.

Je to absurdní obvinění, řekl. „Rusko nemá nic lepšího na práci než vyhazovat do povětří nějaké sklady. Nikdy jsme Česko nepovažovali za svého protivníka,“ dodal Džabarov.

Interfax s odkazem na zdroj v ruských diplomatických službách k vyhoštění 18 pracovníků ruské ambasády kvůli výbuchu ve Vrběticích: Česko se zjevně rozhodlo zavřít svoje velvyslanectví v Moskvě.

20:35 – 17. 04. 2021

16 65

Dmitrij Novikov, který je zástupcem předsedy zahraničního výboru v dolní parlamentní komoře, řekl Interfaxu, že pro vyhoštění nejsou žádné důvody. Počet 18 vyhoštěných diplomatů je podle něj „mimořádná věc, pro kterou nejsou žádné zjevné důvody.“

„Zřejmě se rozhodli zavřít své velvyslanectví v Moskvě,“ řekl ruský diplomatický zdroj agentuře Interfax.

Souvislost s výbuchem

Český premiér Andrej Babiš v sobotu oznámil, že české bezpečnostní složky mají důvodné podezření, že do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby GRU.

Z ČR bude kvůli tomu vyhoštěno 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb. ČR musí opustit do 48 hodin, uvedl vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček, který je nyní pověřen i řízením ministerstva zahraničí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme