Spurný o přítomnosti velitele jednotky 29155 ve Vrběticích: Operace musela být pro GRU velmi důležitá

Kvůli operaci ve Vrběticích, která v roce 2014 skončila pravděpodobně neplánovaným výbuchem muničního skladu, cestoval do Česka podle posledních informací i velitel jednotky 29155 z ruské GRU. Informaci přinesla investigativní skupina Bellingcat, a to ve spolupráci s redakcemi The Insider, Der Spiegel i českým týdeníkem Respekt. „Pokud byl u této akce velitel této utajené skupiny, musela být důležitá,“ řekl Radiožurnálu novinář Jaroslav Spurný.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z textu, na kterém spolupracovalo několik investigativních týmů, podle Spurného vyplývá, že akce ve Vrběticích mohla mít daleko horší následky | Zdroj: Český rozhlas

Ve svém článku popisujete pohyb agentů speciální jednotky GRU a uvádíte, že se do vrbětické akce zapojil i velitel jednotky generál Averjanov. Jakou trasu podle vašich zjištění před operací absolvoval?
Výbuch ve Vrběticích se odehrál 16. října, generálmajor Averjanov přiletěl do Vídně 13. října, vypnul si mobil a zapnul si ho až 16. října při odletu ve 22.42. O jeho pohybu tak neexistují žádné přesné informace. Stejně tak jako v celém případu, který je složený z řetězce indicií, které do sebe zapadají, se vychází z přítomnosti jeho podřízeného Ježova ze stejné jednotky 29155, který přiletěl do Vídně dva dny předtím, půjčil si auto a najel s ním určitý počet kilometrů. Z tohoto údaje vyplývá hypotéza, že Ježov s generálmajorem Averjanem odjeli do Ostravy, kde se mohli setkat, a pravděpodobně se i setkali s dalšími příslušníky skupiny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co o operaci ve Vrběticích říká údajná přítomnost velitele jednotky 29155? Poslechněte si rozhovor s novinářem Respektu Jaroslavem Spurným

Jakým způsobem bylo možné takto zmapovat cesty ruských agentů, včetně jejich totožnosti, i zapojení dalších nadřízených? Mohl byste alespoň hrubě nastínit, z jakých zdrojů a dat se vychází?
Zdroje se nedají prozradit. Na článku jsme spolupracovali s dalšími investigativními týmy. Podstatná jsou zjištění investigativního týmu Bellingcat. Ten má neskutečný a vynikající přístup do ruské reality a je schopný z telefonních čísel a z registrací pasů vyčíst mnohé. Tahle jeho práce je známá několik let. Dokážou se dostat k pasům, telefonům, umí zmapovat pohyb pomocí GPS trasy, zjistit, kde si půjčovali auta apod.

Indicií, kdy tu byli, je hodně. Bezpečnostní služby disponují i řadou technologických možností - jednou z nich je rozpoznávání obličejů. Tady je velmi pravděpodobné, že od okamžiku, kdy byly jejich tváře známy, a to právě od akce v Salisbury, tak se začaly ztotožňovat s pasy. Pohyb příletů a odletů je potvrzený.

Jakou úlohu měl generál Averjanov? Proč musel přiletět do střední Evropy? Vy navíc píšete, že šlo pouze o jednu ze dvou operací, do kterých se přímo zapojil.
Tu druhou operaci neznám. Pokud byl u této akce velitel této utajené skupiny, která má podle The New York Times 20 lidí, musela být důležitá. Diverzní akce proti bulharskému obchodníkovi se zbraněmi, který obchodoval s lidmi a se zeměmi, které se Moskvě nelíbily, mohla být pro GRU významná, ale nevím, jak, proč a co se dělo. Přítomnost velitele každé jednotky na místě ale znamená, že má akce velký význam.

Státní zástupce z kauzy Vrbětice: Ruští agenti v Česku už nejsou, zatýkací rozkaz vydala Velká Británie

Číst článek

Je možné odhadnout, proč nevyšla operace podle plánu?
Nejsem odborník na munici a roznětky. Spekulace je, že byl do materiálu a do munice instalován přístroj, podle něhož měla dodávka vybuchnout až později. Šlo asi o nespolehlivou roznětku a vybouchlo to v nesprávný okamžik. Běhá mi z toho mráz po zádech. Jsou po tom dva mrtví, ale ta munice se nějak převáží, například vlakem, a pokud by se tato nehoda stala jinde a ve větším městě, mohla z toho být větší katastrofa. Byl to neskutečný hazard.

Mohly bezpečnostní složky už tehdy zaznamenat pohyb generálmajora Averjanova nebo to bylo vyloučené?
V tu dobu to bylo prakticky vyloučené. V roce 2014 jednak nebyla jednotka známá, a navíc po výbuchu byla řada policejních hypotéz. A to samotné místo se dalo ohledat až o dva roky později. To skončilo až v roce 2020, v roce 2016 to bylo velmi nebezpečné.

Skupina 29155 byla známá až po útoku na Sergeje Skripala a jeho dceru v Salisbury. Tehdy tajné služby, ale i některé investigativní skupiny vypátraly totožnost těch, kteří se tam pohybovali, a teprve od té doby je možné jejich fotky používat.

Krátce jsem mluvil s jedním z policistů, kteří to tehdy vyšetřovali, a říkal, že měli práci s tím jen zjistit, co tam bylo, co tam bylo legálně a nelegálně, a vyznat se vůbec v dokumentech firem, které tam munici skladovaly. Jestli přiletěli tito lidé do Vídně a do Prahy v roce 2014, jejich obličeje podezření nevzbuzovaly. Technika rozpoznávání obličejů byla navíc v podstatě v plenkách.

Tomáš Pavlíček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme