Obdobou zákazu aut s ruskou poznávací značkou je v Česku zákaz letů z této země, uvedl Rakušan

K zákazu vjezdu osobních automobilů s ruskou poznávací značkou přistupují země na vnější hranici unijního schengenského prostoru. Česká republika má tuto hranici pouze vzdušnou a zákaz letů z Ruska je už v platnosti, uvedl v pondělí vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Zákaz vjezdu automobilů s ruskou poznávací značkou v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu začal platit o víkendu v Polsku.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruská SPZ

Polský ministr vnitra v sobotu uvedl, že Polsko zakáže vjezd autům s ruskou poznávací značkou (ilustrační foto) | Foto: Konstantin Chalabov/Sputnik | Zdroj: Profimedia

Krok Varšavy je v souladu s posledními sankcemi Evropské unie. Podobná opatření v posledních dnech zavedlo i Finsko a pobaltské státy. „Takto podle přijatých evropských sankcí postupují státy na vnější hranici schengenského prostoru. V rámci Schengenu hraniční kontroly neprobíhají,“ sdělil Rakušan.

Polsko zakáže vjezd autům s ruskou značkou. Rozšíření sankcí zavádí jako pátá země v Evropě

Číst článek

Vnější schengenskou hranici má Česko pouze vzdušnou, uvedl ministr. „Zákaz letů z Ruské federace je už v platnosti. Stejně tak jsme na této hranici již loni přijali zákaz vstupu pro ruské občany se schengenským vízem. O pozastavení vydávání českých víz občanům Ruské federace rozhodla naše vláda den po zahájení invaze, jako první ze států EU,“ doplnil Rakušan.

Polský zákaz se už dříve týkal nákladních vozidel s ruskou poznávací značkou. Polské úřady uvedly, že nyní se vztahuje na všechna ruská auta, ať už využívaná pro komerční účely, anebo soukromě. Nezáleží na tom, zda majitelem vozu je Rus, anebo občan jiné země.

Varšava krokem zareagovala na vyjádření Evropské komise, která v uplynulých dnech vyjasnila pravidla ohledně zákazu dovozu automobilů a osobních věcí z Ruska. Sankce se podle Komise vztahují na veškerá auta z Ruska, tedy i na ta, jimiž cestují lidé a která na území Evropské unie vstupují pouze dočasně. Důvodem je snaha zabránit obcházení sankcí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme