Babiš stojí o zlepšení vztahů s Ruskem. Česká diplomacie nabídla Moskvě konzultace

Česká republika má zájem o normální vztahy s Ruskem, velmi zodpovědně proto přistupuje ke vzájemným konzultacím, sdělil ve středu premiér Andrej Babiš (ANO). Předseda vlády by si přál, aby výsledkem úsilí vlády a konzultací, které Česko navrhlo Moskvě na počátku května, bylo i česko-ruské setkání na vysoké úrovni.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš (ANO) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Babiš tak reagoval na středeční prohlášení mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova, že nynější rusko-české vztahy jsou zkalené a kontakty s českým vedením se nyní neplánují.

Putinův mluvčí: Vztahy s Českem byly v poslední době zkaleny jistými nepřátelskými kroky

Číst článek

„To, že česko-ruské vztahy nejsou ideální, není překvapení ani pro nás, ani pro Rusy. Právě proto jsme se společně dohodli na zahájení česko-ruských konzultací,“ napsal Babiš. Konzultace by podle něj měly zhodnotit bilaterální vztahy a vyřešit spory tam, kde to bude možné. „Právě proto, že máme o normální vztahy s Ruskem zájem, ke konzultacím přistupujeme velmi zodpovědně,“ dodal.

Česká diplomacie prostřednictvím mluvčí Zuzany Štíchové ve středu sdělila, že Praha chce problémy ve vztazích s Ruskem řešit konzultacemi, ale nevidí na druhé straně odezvu. „Na ruské straně zatím nevidíme vůli k jejich zahájení,“ uvedla Štíchová. Česká republika navrhla Moskvě konzultace na základě vzájemné smlouvy o přátelských vztazích a spolupráci z roku 1993. Strany se ale od té doby nedohodly na formátu jednání a vzájemně se obviňovaly z jejich blokování.

Česko vnějším nepřítelem

Předseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Ondřej Veselý (ČSSD) řekl České televizi, že Rusko není ochotné k jednání v rovném postavení a nabízelo pouze dialog mezi svým velvyslancem a českým ministrem zahraničí, což odporuje diplomatickým zvyklostem. Podle něj se Moskva chová jako typický autoritativní režim, který se snaží zakrývat své problémy ukazováním na domnělé vnější a vnitřní nepřátele a tím obhajovat svou legitimitu vůči vlastním občanům. „Skoro to vypadá, že si Rusko vybralo nás jako vnějšího nepřítele, proti kterému chce bojovat,“ řekl.

Nemají důkazy, které by ho usvědčovaly z vlastizrady, tvrdí obhájce zadrženého Safronova

Číst článek

Babiš uvedl, že na řešení situace má zájem celá vláda. „Přál bych si samozřejmě, aby výsledkem naší společné snahy bylo i česko-ruské setkání na vysoké úrovni,“ dodal premiér.

Peskov ve středu mluvil o špatných vztazích v souvislosti s údajnou špionážní aférou kolem poradce šéfa vesmírné agentury Roskosmos a bývalého novináře Ivana Safronova, kterého podle obhájců ruská kontrarozvědka (FSB) podezírá z vlastizrady kvůli údajné spolupráci s českou rozvědkou. Safronov obvinění odmítl a někteří odpůrci ruského režimu uspořádali na jeho podporu demonstrace. Naznačovali, že skutečným důvodem jeho zadržení byla Safronovova novinářská činnost.

Česko-ruské vztahy pošramotila v posledních letech řada sporů. Bezpečnostní informační služba i Vojenské zpravodajství pravidelně varují před ruskou zpravodajskou činností v České republice. Česko letos také vyhostilo dva ruské diplomaty, kteří podle tajných služeb řešili vzájemné spory smyšleným obviněním o hrozbě jedem ricin českým komunálním politikům. Země se přou i o interpretaci historických událostí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme