Šéf zpravodajců Koudelka: Rusko bude chtít zřejmě zabránit schválení česko-americké obranné dohody

Ruské zpravodajské aktivity jsou podle ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelky rizikovější než čínské. Otevřeně agresivní se podle něj staly po ruské invazi na Ukrajinu. A Rusové se budou patrně snažit zabránit schválení americko-české obranné dohody, řekl ředitel kontrarozvědky na pondělní sněmovní konferenci na téma vnitřní bezpečnost a odolnost státu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michal Koudelka, ředitel Bezpečnostní informační služby

Šéf BIS Michal Koudelka varoval, že ruská hrozba je aktuálně v Česku rizikovější než ta Čínská | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ohledně obranné smlouvy je podle Koudelky nutné rozlišovat mezi běžnou politickou debatou, která patří k demokracii, a dezinformačními útoky proruských aktérů, které směřují proti dohodě nebo proti lidem, kteří za ní stojí.

Šéf BIS: Nebezpečí ruských podvratných operací trvá. Mezi účinnými prostředky jsou dezinformace

Číst článek

„Dá se předpokládat, že Rusové budou využívat všech svých prostředků, včetně tvrdých dezinformací, a to i osobního až intimního charakteru, páté kolony u nás a tak dále, aby schválení této smlouvy zabránili,“ prohlásil na půdě Sněmovny Koudelka.

Pro ruské zpravodajské služby je podle něho nyní obtížnější využívat jako zdroje informací obyvatele kvůli nízké přítomnosti ruských diplomatů v Česku, omezené činnosti ruských firem a ztížené možnost cestování.

Zároveň se podle něho zvyšuje význam technických operací a operací v kyberprostoru. „Rusové mohou monitorovat naši telefonickou komunikaci. Mají k tomu dostatečné technické prostředky umístěné v objektech zastupitelského úřadu Ruské federace v Praze,“ varoval Koudelka.

Ve svém příspěvku opět mluvil také o dezinformacích, které mají cíleně snížit morálního a psychologického ducha veřejnosti v demokratických zemích a rozbít soudržnost a jednotu Severoatlantické aliance. Za psychologickou manipulací je pak podle Koudelky snaha snížit důvěru v demokratické instituce, zvolené politiky a ve stát.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme