Ruští diplomaté, které Česko vyhostilo kvůli kauze ricin, odletěli podle Petříčka do Moskvy

V nedělním leteckém spoji společnosti Aeroflot z Prahy, který by měl podle plánů přistát v Moskvě ve 23.50 tamního času (22.50 středoevropského času), jsou oba diplomaté vyhoštění Českem v souvislosti s kauzou údajné hrozby českým komunálním politikům jedem ricin. Televizi CNN Prima News to v neděli řekl ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD). Česko o vyhoštění obou diplomatů informovalo v pátek s vědomím pravděpodobných odvetných kroků.

Praha/Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Diplomaté odletěli letadlem společnosti Aeroflot (ilustrační foto) | Foto: Maxim Shemetov | Zdroj: Reuters

Premiér Andrej Babiš (ANO) a Petříček v pátek informovali, že kauza kolem údajného diplomata s ricinem, kvůli níž dostali policejní ochranu pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) a starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (ODS), byla smyšlená.

‚Nemají to zapotřebí.’ Vyhoštění diplomatů podle ruské mluvčí Zacharovové není český zájem

Číst článek

Byla podle nich důsledkem sporů mezi pracovníky ruského velvyslanectví v Praze, když jeden z nich zaslal českým tajným službám falešné informace.

Babiš uvedl, že incident poškodil česko-ruské vztahy a způsobil bezdůvodné vytížení českých bezpečnostních složek. Česko podle premiéra nemůže tolerovat podobné akce na svém území. Podle Petříčka se diplomacie snažila záležitost vyřešit diskrétně, ruský přístup jí ale nedal jinou možnost než přistoupit k prohlášení dvou diplomatů ze persona non grata.

Petříček v neděli CNN Prima News řekl, že ve nedělním večerním spoji společnosti Aeroflot mířícím do Moskvy jsou oba vyhoštění Rusové.

Ruská diplomacie označila v pátek krok Prahy za vážné poškození vztahů obou zemí. Podle Moskvy jde o provokaci, na kterou bude nutné odpovědět. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová v neděli uvedla, že nynější kroky českých představitelů ve vztahu k Ruské federaci neodpovídají zájmům Česka.

Krok podle mluvčí odpovídá vnitropolitickým poměrům v Česku. Vztahy mezi oběma zeměmi záměrně poškozuje část českých elit, řekla Zacharovová v ruské státní televizi Rossija-1.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme