Česko kritizuje návrh ruského zákona. Nesouhlasí, aby okupanti z roku 1968 byli uznáni za veterány

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) kritizoval návrh novely ruského federálního zákona, která status válečných veteránů rozšiřuje i na účastníky okupace Československa v roce 1968. Ministerstvo zahraničí nesouhlasí s odůvodněním změny, podle kterého byli ruští vojáci do Československa vysláni, aby tam zabránili pokusu o státní převrat.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruští vojáci, kteří přišli okupovat Československo v roce 1968, chce Rusko uznat za válečné veterány. (ilustrační foto) | Foto: Vojtěch Man

Mluvčí českého ministerstva zahraničí Robert Řehák připomněl, že okupaci odsoudila stále platná smlouva mezi Ruskem a Českou republikou z roku 1993. „Proto předpokládáme, že ruská strana považuje tuto smlouvu za platnou a vyvaruje se kroků, které by její obsah zpochybnily,“ sdělil Řehák Radiožurnálu.

Litva bojuje s propagandou. Ve společenském zájmu omezuje ruské televize

Číst článek

Ministr Petříček také na svém twitteru uvedl, že okupace Československa byla v příkrém rozporu s mezinárodním právem a proti vůli tehdejších zákonných představitelů státu i naprosté většiny jeho občanů.

Novela se dotkla také Slováků. Premiér Peter Pellegrini i v reakci novinářům řekl, že návrh ruského zákona bude jedním z témat jeho nadcházející oficiální návštěvy Moskvy. Pellegrini už dříve vojenskou invazi do bývalého Československa a jeho následnou okupaci označil za hrubé porušení mezinárodního práva.

Novelu zákona o veteránech navrhl už loni poslanec za komunistickou stranu Jurij Sinělščikov, ale tehdy ji Státní duma odmítla. Sinělščikov ve svém vystoupení prohlásil, že sovětští vojáci měli potlačit státní převrat v Československu, podporovaný západními státy a bránit zájmy zemí Varšavské smlouvy před invazí a vlivem Severoatlantické aliance. Sinělščikov ale neupřesnil, kolika z půl milionu účastníků okupace Československa by se novela měla týkat.

Martin Dorazín, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme