Moskva hrozí Česku odvetou za zpoplatnění pozemků využívaných ruskou ambasádou

Česká republika je právní stát a věří tomu, že Rusko bude také postupovat jako právní stát, uvedlo ve čtvrtek ministerstvo zahraničí v reakci na hrozbu odvety Moskvy ve věci pozemků. Česká diplomacie tak reagovala na vyjádření mluvčí ruské diplomacie Marije Zacharovové, podle kterého Moskva podnikne odvetné kroky, pokud bude Česko žádat zpětně nájem za tři roky za pozemky, které využívá ruské velvyslanectví. Rusko to označilo vydírání.

Praha (Aktualizováno: 14:30 18. 5. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velvyslanectví Ruské federace

Velvyslanectví Ruské federace v Praze | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Česká vláda ve středu zrušila usnesení ze 70. a 80. let, kterými svěřila tehdejšímu Sovětskému svazu pozemky do bezplatného užívání k diplomatickým účelům. Rusko podle premiéra Petra Fialy a ministra zahraničí Jana Lipavského ale pozemky využívá k jiným než diplomatickým účelům, takže není důvod je nadále poskytovat bezplatně.

Brno, Karlovy Vary i Jevany. Vláda zrušila devět usnesení o bezplatném užívání pozemků Ruskem

Číst článek

Podle středečního vyjádření Fialy nyní bude Praha po Rusku požadovat nájemné, které je pro dané pozemky obvyklé. Lipavský řekl, že Česko také bude po Rusku vyžadovat navrácení bezdůvodného obohacení za poslední tři roky. Dodal, že rozhodnutí vlády bude znamenat nárok státu vůči Rusku ve výši nižších desítek milionů korun.

Zacharovová v televizním pořadu Solovjov Live odpověděla „samozřejmě“ na otázku, zda ruská strana podnikne reciproční kroky v případě, že české úřady budou požadovat po Rusku, aby zpětně zaplatilo za pronájem pozemků, které využívá ruské velvyslanectví.

Diplomatka podle agentury dodala, že Moskva reaguje odpovídajícím způsobem na každý takový krok vůči Rusku. Více informací zatím neposkytla.

Nejde o diplomatické účely

Podle středečního Fialova vyjádření Rusko pozemky dlouhodobě nevyužívalo pro diplomatické účely, což bylo jednou z podmínek někdejšího rozhodnutí vlád ČSSR. Řekl, že Moskva nereagovala na opakovaná upozornění české diplomacie. Některé z nemovitostí jsou podle českého ministerstva zahraničí využívány ke komerčním účelům.

Věc se týká pražských bytů u ambasády, ale také budov v Brně, Karlových Varech či rekreačních objektů ve Vlkančicích nebo v Jevanech. Rozhodnutí vlády se dotkne 59 pozemků. Lipavský řekl, že Rusko v Česku vlastní 42 budov, všechny kdysi označilo za objekty mise, tedy využívané k diplomatickým účelům.

Nelze vyloučit konflikt mezi Ruskem a NATO. Je potřeba se na tyto věci chystat, říká generál Řehka

Číst článek

Ministerstvo podle Lipavského při revizi zjistilo, že desítky z nich k deklarovaným účelům neslouží.

Česká diplomacie v předkládací zprávě vládě upozornila na možnost, že krok povede k ruské reakci s ohledem na Český dům v Moskvě, který sice vlastní Česko, nachází se ale na pozemku v majetku Ruska.

Česko má s Ruskem napjaté diplomatické vztahy po předloňském zjištění českých tajných služeb a vyšetřovatelů, že do výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni agenti ruských tajných služeb.

Počet ruských diplomatů v Česku byl dále snížen i po loňské ruské invazi na Ukrajinu. Na ruském velvyslanectví v Praze nyní působí šest diplomatů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme