Rusko je pro Česko hrozbou, využívá dezinformací, varuje ministr zahraničí Petříček

Bude mít návštěva českého premiéra Andreje Babiše u amerického prezidenta nějaký přínos pro Českou republiku? A kam vlastně směřuje česká zahraniční politika? I na to se ptal Tomáš Pancíř ministra zahraničí a místopředsedy ČSSD Tomáše Petříčka.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Petříček | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Česká republika má podle Petříčka korektní vztahy s Ruskou federací. „Máme společnou evropskou pozici, která do značné míry určuje, jaké jsou oblasti, ve kterých spolupracujeme. Máme zájem o rozvoj ekonomických vztahů, zároveň musíme jasně říkat, ve chvíli kdy je porušováno mezinárodní právo, že k tomu dochází,“ myslí si.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s ministrem zahraničí a místopředsedou ČSSD Tomášem Petříčkem

Současná ruská vláda se podle něj chová často velmi nestandardně vůči svým sousedům a postupuje v rozporu s mezinárodním právem. „Není to v našem zájmu. Pokud k tomu dochází, měli bychom to odmítnout a neuznávat cokoli, co by mohlo přispívat k nestabilitě našeho okolí.“

Rusko je pro Česko podle Petříčka stále rizikem. Využívá totiž hybridních hrozeb a dezinformací k posílení své moci.

Místopředseda ČSSD také promluvil o cestě českého premiéra Andreje Babiše do Bílého domu. „Pro Českou republiku je to zásadní signál – po osmi letech se podařilo českému premiérovi získat pozvání do Bílého domu. Je to potvrzení trendu posilování česko-amerických vztahů.“

Babišova čtvrteční debata s americkým prezidentem Donaldem Trumpem bude směřovat hlavně k oblasti kybernetické bezpečnosti, ale také obchodních vztahů a vědecko-technologické spolupráce USA a České republiky. „V našem zájmu je hledat spolupráci, která je nejvýhodnější. Spojené státy patří mezi naše partnery v oblasti bezpečnosti a jedním z témat bude i možnost pořizování vojenské techniky,“ říká Tomáš Petříček.

Ministr zahraničí už při své nedávné návštěvě připomněl Američanům, že prezident Donald Trump je pozván do České republiky, ale v tuto chvíli nejsou žádné jasné signály, že by k tomu mělo doopravdy dojít, popřípadě kdy. Podle Petříčka ale Česko má mnoho témat, která jsou pro obě strany důležitá.

Česká politika by měla směřovat k vyšší bezpečnosti. „Pro nás je základem s partnery vést dialog. Otázka bezpečnosti je především v kompetenci vlády České republiky, ta nese zodpovědnost ohledně jejího zajišťování,“ poznamenává ministr k postoji prezidenta Miloše Zemana ohledně kauzy Huawei.

Zároveň dodává, že je pro Česko důležité i téma odzbrojení a větší komunikace s Evropskou unií. „EU by měla více přispívat k řešení, než začneme otevírat otázky reforem. Pojďme dělat lépe to, co již EU dělá,“ uzavírá.

Tomáš Pancíř, anh Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme