Celkem 6000 voleb a referend, 56 milionů voličů. Rusové po celé zemi volí místní zástupce

Rusové po celé zemi se v neděli vydávají k volebním urnám, aby si zvolili své místní zástupce. Hlavní pozornost se přitom soustředí na Moskvu, a to kvůli bouřlivé kampani, kterou poznamenalo vyloučení mnoha opozičních kandidátů kvůli formálním záminkám, mohutné demonstrace i soudní represe proti demonstrantům, největší za téměř deset let.

Aktualizováno Moskva (Aktualizováno: 13:49 8. 9. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby v Rusku začaly v 8.00 ráno.

Volby v Rusku začaly v 8.00 ráno. | Foto: Shamil Zhumatov | Zdroj: Reuters

Kromě moskevského sněmu ruští voliči zvolí i 12 regionálních parlamentů, skoro dvě desítky gubernátorů a v doplňkových volbách čtyři poslance Státní dumy. Celkem se koná na 6000 voleb a referend nejrůznějších úrovní, kterých se může zúčastnit až 56 milionů oprávněných voličů.

Výměna mezi Ruskem a Ukrajinou: letadla se sedmdesáti vězni přistála na letištích

Číst článek

Volby se konají den po historické výměně sedmi desítek vězňů mezi Ruskem a Ukrajinou, vnímané jako první krok k řešení konfliktu mezi oběma sousedními zeměmi od roku 2014.

Výsledky hlasování se podle analytiků budou sledovat jako test před parlamentními volbami, které se mají konat za dva roky, a přispějí k načrtnutí politické budoucnosti země, ve které prezident Vladimir Putin začíná svou třetí dekádu u moci.

Nízká účast

V Moskvě a Petrohradě podle webu ruského deníku Vedomosti provází volby nízká účast. Zatímco před pěti lety už mělo v Petrohradu před polednem odhlasováno více než deset procent voličů, nyní to nebyla ani dvě procenta. V Moskvě mělo tři hodiny po otevření volebních místností odhlasováno 1,36 procenta voličů.

Mezi voliči, kteří již odhlasovali, byl i prezident Vladimir Putin. Předseda moskevské volební komise nicméně o hodinu později oznámil, že v poledne účast překročila pět procent.

Úřady podle BBC umožnily hlasovat i chatařům, kteří z Petrohradu vyjeli na víkend do okolních oblastí.

Média, veřejnost i Kreml bude nejvíc zajímat výsledek vládní strany Jednotné Rusko, která se v poslední době potýká s poklesem popularity.

Strana nemá v Rusku dobrou pověst, například její kandidáti v Moskvě kandidují jako samostatní. Stejně tak politik Alexander Beglov, který je jejím členem, kandiduje v Petrohradě jako samostatný, a navíc nechal odstranit z kandidátek zmínku, že byl členem nejvyššího vedení strany.

Ve volbách už odvolil i ruský prezident Vladimir Putin. | Foto: Alexei Nikolsky/Kremlin | Zdroj: Reuters

Moskevský sněm

Pozornost se soustředí také na hlavní město, kde zhruba 7,2 milionu voličů má možnost vybrat z 225 kandidátů 45 členů nového městského sněmu. Městská volební komise se postarala o selekci uchazečů, když z boje o radnici vyřadila 56 kandidátů včetně 22 opozičních aktivistů. Důvodem byly údajné nesrovnalosti v seznamech podpisů, které je povinen při registraci předložit každý z nezávislých kandidátů.

Nespokojenost opozice vyústila koncem července a v srpnu v sérii protestních demonstrací, které radnice většinou nepovolila. Následoval tvrdý policejní zásah, při němž bylo podle agentury AFP zadrženo kolem 2700 lidí.

V Navalného štábu prý policie našla falešné hlasovací lístky. ,Pečlivá provokace,‘ reaguje opozičník

Číst článek

Deset bylo obžalováno z organizování nepokojů, pět z nich už bylo odsouzeno k několikaletým trestům. Od vlny protestů na přelomu let 2011 a 2012, které předcházely Putinově návratu do Kremlu po čtyřletém období v čele vlády, se nic podobného v Rusku nedělo.

Žádný z uchazečů oficiálně nekandiduje v barvách vládnoucí strany Jednotné Rusko, jejíž popularita dosáhla historického minima, ale která dosud dominuje v městském sněmu, kde ale nemá žádné námitky vůči počínání starosty Sergeje Sobjanina.

Hlavní odpůrce Kremlu Alexej Navalnyj vyzval Moskvany, aby „hlasovali chytře“ tím, že podpoří uchazeče s největší šancí proti kandidátům režimu. Většinou jde o komunisty.

Mimo Moskvu byla jednou z nejkontroverznějších kampaň před volbou gubernátora Petrohradu, kde Kreml podporuje toho stávajícího - hlavu někdejší metropole carského Ruska Alexandra Beglova.

Volební místnosti se otevřely v 8.00 do 20.00 místního času.

ldo, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme