Ruský velvyslanec o Novičoku na českém území: Neobviňujeme vás, pouze konstatujeme fakta

Rusko znovu zdůraznilo, že čeští vědci mají kapacity na výzkum nervových látek typu Novičok. Uvedl to ruský velvyslanec v Praze Alexandr Zmejevskij. Reagoval tak na dění kolem otravy bývalého špiona Sergeje Skripala a jeho dcery Julije, z níž Velká Británie viní Rusko.

Praha (Aktualizováno: 12:22 4. 4. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský velvyslanec v Praze Aleksandr Zmejevskij | Foto: Michal Krumphanzl | Zdroj: ČTK

Zmejevskij zakládá tvrzení o možném výzkumu Novičoku na českém území hlavně na odborných publikacích a článcích z médií.

Velvyslanec poukázal i na dohodu mezi Českem a Organizací pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Smlouva umožňuje velmi omezenou výrobu bojových látek pro výzkumné účely.

Diplomat dvakrát zdůraznil, že Rusko české vědce z ničeho neobviňuje. „Žádná obvinění proti ČR nikdy nebyla z ruské strany vznesena. Pouze jsme konstatovali fakta,“ prohlásil.

Jed Novičok u nás určitě nebyl, tvrdí odborník. Osočení od Ruska chápe jako uznání českých chemiků

Číst článek

'Novičok jsme nevyráběli'

Britská obvinění, že otce a dceru Skripalovy otrávilo Rusko, velvyslanec odmítl jako zcela nepodložená, neodůvodněná a nepřípustná, hrozící i nepředvídatelnými následky v mezinárodních vztazích.

Látka Novičok, kterou byli Skripalovi otráveni, se podle něj nikdy v Sovětském svazu a pak v Rusku nevyvíjela a nevyráběla. Opak podle něj tvrdí jen vědci žijící na Západě, což je prý podobné, jako v případě rozpoutání dopingového skandálu hodnostářem ze západního exilu.

Česká vláda v demisi už dříve jakoukoliv možnost výroby Novičoku na našem území odmítla. Zmejevskij se ve svém projevu vrátil i k ruským chemickým zbraním. Podle něj se na území Ruské federace nikdy nevyvíjely nervové plyny. Část sovětského know-how prý ale mohly převzít západní tajné služby.

Studená válka je zpět, řekl šéf ruské rozvědky. Moskva chce, ať Novičok prošetří nezávislá organizace

Číst článek

Velvyslanec také opět vyjádřil pohoršení a zklamání nad českým rozhodnutím vydat ruského občana Jevgenije Nikulina do USA, kde je obviněn z hackerských útoků.

„Ti, kdo rozhodovali o vydání, dali přednost spojeneckým závazkům, aniž by vzali v potaz všechna fakta o případu. Je smutné, že nebyly využity všechny právní možnosti a že spojenecká loajalita zvítězila nad právními závazky,“ řekl.

Podle velvyslance je příznačné, že ještě před rozhodnutím soudu a ministra spravedlnosti na pražském letišti už na Nikulina čekalo letadlo ministerstva spravedlnosti USA.

ČTK, Václav Jabůrek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme