New York Times: Nikulin v San Francisku vypověděl, že se cítí nevinen. Chtějí ho kontaktovat Rusové

Ruské velvyslanectví v Praze vyslovilo politování nad tím, že Česká republika vydala údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států a ne do vlasti. Diplomatická mise Ruska také podle agentury TASS sdělila, že o českém rozhodnutí nebyla informována.

Moskva/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruská ambasáda v Praze | Foto: David W Cerny | Zdroj: Reuters

Tiskový mluvčí ruského velvyslanectví v Praze Alexej Kolmakov označil předání Nikulina do USA za zklamání pro Rusko.

Tajné jednání: hradní kancléř Mynář se sešel s advokátem hackera Nikulina

Číst článek

„Praha opět upřednostnila notorickou spojeneckou solidaritu, aniž by vzala v úvahu faktory a okolnosti tohoto případu,“ řekl Kolmakov.

Ve svém prohlášení Kolmakov očividně narážel na fakt, že Česko kvůli případu otravy bývalého agenta Sergeje Skripala v jihoanglickém Salisbury vyhostilo tři ruské diplomaty. K podobnému kroku se rozhodly i další britští spojenci, což Moskva kritizovala jako solidaritu, kterou si Londýn vynutil.

USA: ceníme si spolupráce s ČR

Nikulin z Česka odletěl v noci na pátek, v současné době je již ve Spojených státech. O jeho vydání usilovalo také Rusko.

Moskva šíří chaos a podrývá demokracii, řekl Ryan. Během návštěvy Česka chce řešit kauzu Nikulin

Číst článek

Američané Nikulinovo vydání uvítali. „Velmi si ceníme spolupráce s Českou republikou v mnoha otázkách, včetně soudních, policejních a prosazování práva. Tato spolupráce je založena na sdílených principech právního státu a jejím základem bude vždy důvěra, respekt a společný cíl ochrany našich národů před zločinem,“ napsal serveru iROZHLAS.cz tiskový mluvčí amerického velvyslanectví v Česku Edward Findlay.

O vydání Nikulina tento týden jednal se svými českými kolegy šéf Sněmovny reprezentantů USA Paul Ryan, který je na návštěvě v Česku.

Americká justice řeší jeho případ kvůli údajným útokům na sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. Američtí vyšetřovatelé si od něj rovněž slibují získání možných podrobností o údajném ruském ovlivňování předloňských prezidentských voleb.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme