Ruský ministr kultury označil starostu Prahy 6 Koláře za nacistu. Odsoudil kontroverzi okolo sochy Koněva

Ruský ministr kultury Vladimir Medinskij v pátek v severoruském Murmansku v rozhovoru s ruskými novináři přirovnal starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře (TOP 09) k vůdci regionální odbočky nacistické strany NSDAP. Vedení pražského obvodu kritizoval za záměr odstranit památník ruského maršála Ivana Koněva.

Aktualizováno Moskva (Aktualizováno: 19:05 6. 9. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Černohorský po ukončení protestní akce v pondělí 2.9.  sundal plachtu ze sochy I.Š.Koněva.

Jiří Černohorský po ukončení protestní akce v pondělí 2.9. sundal plachtu ze sochy I.Š.Koněva. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Medinskij zároveň poděkoval prezidentu Miloši Zemanovi, že památník ruského maršála hájí. Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář doufá, že se ministerstvo zahraničí ohradí proti vyjádření, napsal to v SMS zprávě na dotaz redakce.

Maršál Koněv je opět bez lešení. Praha 6 už pomník nehlídá, nově má ochranný nátěr proti barvám

Číst článek

„Nechávám to bez komentáře. Tohle je práce pro ministerstvo zahraničních věcí, které se proti takovéhle nehoráznosti a sprostotě, doufám, náležitě ohradí,“ uvedl Kolář. 

„Tohle je skutečně nešťastný formát debaty. Mrzí mne, že diskuse o této soše překračuje racionální rámec, a doufám, že se podaří vyhrocenou rétoriku opustit a přejít k věcnému dialogu. Chtěl bych k tomu tímto všechny strany vyzvat. Vyjádření ministra kultury Ruské federace nepovažuji za vhodné. Myslím, že omluva by pomohla uklidnit situaci,“ reagoval ministr zahraničí Petříček.

,Místní gauleiter‘

„Starosta jakéhosi obvodu řekl, že rada se bude zabývat demontáží památníku osvoboditeli a zachránci města. Je to takový místní gauleiter,“ řekl Medinskij s odkazem na post vůdce regionální pobočky německé nacistické strany NSDAP. Medinskij očekává, že po Zemanově obhajobě památníku správa šestého pražského obvodu „přijme správné rozhodnutí“.

Kolem Koněvova památníku v pražské části Bubeneč panuje dlouhodobá kontroverze, která vyústila v poškozování sochy, v pokusy památník ohradit a v demonstrace. Městská část bude o pomníku jednat 12. září na zastupitelstvu, starosta Kolář chce sochu přestěhovat na jiné místo. Podle ruského velvyslanectví v Praze je postup Prahy 6 zneuctěním památky vojáků Rudé armády padlých v bojích proti nacistům za svobodu Československa.

,Nehoráznost‘

„Praha byla osvobozena už po pádu Berlína,“ řekl ministr Medinskij v Murmansku. „Nasazena byla Koněvova armáda, 12 000 našich vojáků při osvobození Prahy zahynulo. Vděční obyvatelé Prahy postavili Koněvovi památník. A najednou starosta jakéhosi obvodu řekl, že rada se bude zabývat demontáží památníku osvoboditeli a zachránci města. Je to takový místní gauleiter,“ prohlásil.

Okolo Koněvovy sochy eviduje policie osm incidentů. Jeden pachatel je neznámý, zbytek předala Praze 6

Číst článek

„Prezident Miloš Zeman jako moudrý a vzdělaný člověk řekl, že je to nehoráznost, že tak postupovat nelze. Jsme mu samozřejmě vděčni za podporu. Doufáme, že po jeho vystoupení místní úřady přijmou správné rozhodnutí,“ uvedl Medinskij podle agentury TASS.

Zeman ve čtvrtek v televizi Barrandov úvahy o odstranění Koněvovy sochy kritizoval: „Ti, kdo bojují proti sochám, jsou zbabělí, protože socha se nemůže bránit. (...) Já bych tam tu sochu doporučoval nechat a neztrapňovat se neznalostí historie.“

Reakce politiků

Na vyjádření ruského ministra reagoval na sociální síti Twitter například senátor Pavel Fischer. „Ruský ministr kultury nemá co mluvit do toho, jak v naší zemi naložíme se sochou maršála Koněva. Nikdo nám nebude diktovat, jak číst historii a co je správné,“ napsal Fisher. Mimo jiné zmínil, že by na výrok měla reagovat česká vláda. 

Předseda TOP 09, europoslanec a předseda klubu Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil považuje vyjádření za skandální. „Přirovnávat politika demokratické politické strany k regionálnímu vůdci NSDAP považuji za naprosto nepřijatelné,“ řekl. „Vyjádření odmítám, je přes čáru. Přirovnání pošlapává památku obětí druhé světové války,“ dodal.

„Ruský ministr kultury zřejmě naráží na fakt, že starosta Prahy 6 hodlá odstranit pomník osvoboditele vyhlazovacího tábora Osvětim. Jeho rozhořčení tedy plně chápu,“ uvedl na twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Na důvody vyjádření ministra kultury je podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa nutné se ptát přímo Medinského. „Důvody neznám, ale hájit vandalismus a nerespektovat platný právní řád ani nedodržovat vlastní přísahu zastupitele to opravdu nesvědčí o řádném výkonu mandátu starosty. Pan prezident Zeman chce jen minimalizovat škody, které někteří politikařením napáchali,“ napsal Filip. Komunistický poslanec Jiří Dolejš na twitteru uvedl, že je Kolář možná umanutý kremlofob, ale ruské „hejtování“ je docela hysterické.

Proti zakrytí sochy Koněva v pondělí protestovalo pod jeho pomníkem přes 200 lidí. Na fotografie z protestu se můžete podívat v přiložené fotogalerii. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme