Nenávistné projevy namířené proti Rusům jsou častější. Většinu případů ale oběti nenahlásí, bojí se

Výhružky, slovní napadení, pomalované domy, ale i neposkytnutí péče nebo neobsloužení v obchodě. V Česku přibývá nenávistných projevů vůči Rusům. A to i proti těm, kteří ruskou agresi na Ukrajině odsuzují. Rozlišování na základě etnického původu nebo národnosti je přitom trestné.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protivládní a protiruská demonstrace v Tbilisi.

Většina případů lze podle Prochova vyřešit domluvou, obává se ale, že by slovní napadení mohla vystupňovat k fyzickým útokům (Ilustrační foto) | Foto: Irakli Gedenidze | Zdroj: Reuters

Aleksandr pochází z Ruska a v Česku žije už třetím rokem. Projevy nenávisti tady ale v posledních dnech zažívá na vlastní kůži poprvé.

„Někdo nám večer kolem jedenácté zazvonil do bytu a začal křičet: ‚Zemřete, Rusáci, okupanti!‘“ popisuje Radiožurnálu Aleksandr. „Pak jsem pár dnů dával pozor na každém kroku, bál jsem se, že na mě někdo zaútočí,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Karolíny Burdové o diskriminaci, kterou Rusové v Česku zažívají.

Výhružkam a slovním napadením čelí i jiní rusky mluvící obyvatelé dlouhodobě žijící u nás, například student Ivan. Přes anonymní profil mu někdo vyhrožoval na sociálních sítích. „Ti lidé jsou z Prahy, je jich několik. Napsali mi: ‚My tě hledáme,‘ odpověděl jsem: ‚Proč? Co jsem vám udělal?‘,“ ukazuje Ivan zprávu na telefonu.

Když Ivan požádal o vysvětlení, neznámý profil se už neozval. Jak ale on i Aleksandr přiznali, na policii incident nenahlásili. „Důvodem je jejich nedůvěra v policii i strach,“ vysvětluje právník Svatoslav Prochorov, který se případy diskriminace Rusů v Čechách zabývá.

Nenahlášené případy

„Řešíme to často. Vysvětlujeme lidem, že jim nic nehrozí, pokud hájí svoje práva. Nemůže dojít k odejmutí víza nebo neprodloužení pobytu. To je totiž jejich největší strach.“

‚Nechoď do hospody, lidi můžou po pár pivech vytáhnout nůž.‘ V Česku přibývá projevů rusofobie

Číst článek

To, že lidé případy nenahlašují, potvrzuje taky policie. Ta v souvislosti s rusko-ukrajinským konfliktem vyšetřuje spíše poškození soukromého nebo veřejného majetku. Podle mluvčí středočeských policistů Michaely Richterové se jedná například o posprejované domy nebo sochy ruských vojáků.

„Kladenští policisté prověřují případ týkající se zavěšené cedule na soše rudoarmějce s hanlivým nápisem, čehož se dopustil zatím neznámy pachatel 8. března v parku poblíž ulice Milady Horákové v Kladně.“

Lidé v sobě pěstují agresi

V posledních týdnech se právník Prochorov setkal s desítkami případů diskriminace Rusů. Rozhodl se proto se svým kolegou poskytnout obětem zdarma poradenství.

„Vydali jsme několik manuálů. Popisují, v jakých případech se jedná o diskriminaci a jak postupovat. Jestli se obrátit na policii, Českou obchodní inspekci, popřípadě Lékařskou komoru,“ vysvětluje Prochorov.

Většina případů lze podle něj vyřešit pouhou domluvou, obává se ale, že by slovní napadení mohla vystupňovat až k fyzickým útokům. „Bohužel v sobě lidi agresi pěstují. Emoce pak nehasnou a eskalují do něčeho horšího,“ dodává Prochorov.

Před rusofobií varují nejen právníci a policie, ale taky ombudsman Stanislav Křeček. Rozlišování mezi lidmi na základě jejich národnosti považuje za nepřijatelné.

Karolína Burdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme