‚Hrubé porušení mezinárodního práva.‘ Senátoři odsoudili zadržení ukrajinských lodí Ruskem

Senát po vzoru svého zahraničního výboru odsoudil násilné zadržení ukrajinských lodí ruským námořnictvem poblíž Krymu. Jasné stanovisko by k tomu měli podle Senátu zaujmout také vrcholní představitelé zemí EU na jejím nadcházejícím summitu. Horní komora ve středu požádala vládu, aby toto stanovisko její zástupci prosazovali na jednání Evropské rady koncem týdne.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lodě v kerčském přístavu

Senát odsoudil ruské zadržení ukrajinských lodí. | Foto: Pavel Rebrov | Zdroj: Reuters

„Evropská rada by měla zaujmout jasné stanovisko k použití síly u Kerčského průlivu, neboť destabilizace evropského sousedství ohrožuje celou Evropskou unii,“ stojí v usnesení Senátu, které podpořilo 57 ze 63 přítomných senátorů.

Horní komora se ztotožnila z listopadovým usnesením svého zahraničního výboru, který v souladu s postojem ministerstva zahraničí vyjádřil „silné znepokojení nad eskalací napětí u nelegálně anektovaného Krymu a odsuzuje použití síly proti lodím ukrajinského námořnictva“.

Rusko podle Kyjeva částečně odblokovalo azovské přístavy. Ukrajina čeká plné obnovení dopravy

Číst článek

Senát zároveň označil ruské blokování svobodné plavby Kerčským průlivem mezi Černým a Azovským mořem „a hrubé porušení mezinárodního práva“. Vyzval současně k respektování územní celistvosti a svrchovanosti Ukrajiny i k okamžitému propuštění zajatých ukrajinských námořníků.

Předseda senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavel Fischer (nestraník) uvedl, že se tento výbor bude napětím mezi Ruskem a Ukrajinou nadále zabývat. Při plánování zahraničních cest senátorů bude výbor dbát na to, aby Ukrajina zůstávala vysoko na seznamu prioritních zemí, řekl Fischer novinářům.

Tři zadržené lodě

Ruské speciální jednotky zadržely v Černém moři tři ukrajinské lodě koncem listopadu. Ruské lodě odmítly ukrajinský remorkér a dva dělové čluny vpustit průlivem do Azovského moře; ukrajinská plavidla se proto vracela do přístavu Oděsa. Ruské námořnictvo k zastavení ukrajinských plavidel použilo zbraně, zraněni byli tři ukrajinští námořníci.

Rusko obvinilo Ukrajinu, že incident úmyslně vyprovokovala s cílem vytvořit základ pro nové sankce EU proti Rusku. Ukrajina v reakci na incident vyhlásila na 30 dní válečný stav. Ruské počínání vidí jako provokaci s cílem vyvolat konflikt a destabilizovat vnitropolitickou situaci před ukrajinskými prezidentskými volbami v březnu příštího roku.

Také Ukrajina od EU žádá tlak na Rusko směřující k propuštění ukrajinských námořníků, ale také tvrdší sankce, včetně třeba opatření vůči ruským přístavům. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme