Rusko varovalo, že USA protiraketovou obranou usilují o rozdělení Evropy

Diskuse o umístění americké radarové základny na českém území neutichá. Nejnověji se na toto téma vyjádřili předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek a vládní mluvčí pro otázky radarové základny Tomáš Klvaňa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

radar RAT-31 DL | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Klvaňa v České televizi uvedl, že radar nebude ovlivňovat okolí a lidé se ho nemusejí bát. O konečném umístění základny by pak měl rozhodnout parlament. Nikoliv lidé v referendu, protože k němu není žádný důvod. "Nejedná se o žádnou ztrátu, byť částečnou, suverenity české vlády a českého zákonodárství. Nejedná se o změnu české ústavy. Jde vlastně jen o zvýšení bezpečnosti České republiky a potažmo velké části evropského kontinentu," vysvětlil.

Předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek oponoval tím, že v místě, kde bude základna stát, ke ztrátě suverenity dojde. "To přeci je skoro na každé základně v dalších zemích, kde jsou umístěna americká vojska. Tak se domnívám, že pokud jde o referendum, názor veřejnosti budu respektovat ať bude takový, nebo bude jiný. V tomto případě respektuji to, že někde kolem 70 procent lidí si nepřeje umístění radarové základny," dodal šéf ČSSD.

Paroubek zároveň prozradil, že o jednáních, která s Američany o raketové základně vedla už jeho vláda, nevěděl. "Prostě jsem se to nedozvěděl. Takže je to jednoduché. Bylo to tak utajeno na ministerstvu obrany, že jsem to nevěděl," doplnil. O jednáních se prý dozvěděl až čtrnáct dní před volbami od amerického velvyslance v Praze.

Typickým způsobem na americké základny v Česku a Polsku dnes reagovalo také Rusko. Vicepremiér Sergej Ivanov v rozhovoru pro ruskou televizi varoval, že Spojené státy svým plánem na rozmístění protiraketové obrany ve střední Evropě usilují o rozdělení Evropy jako za časů Berlínské zdi.

Petr Medek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme