Rusko přítelem, nebo hrozbou? Debatovali Procházková, Romancov, Sedláček, Bašta a Weigl

Je Rusko v čele se znovuzvoleným prezidentem Vladimirem Putinem přítel, nebo spíše hrozba? Český rozhlas Plus hledal ve středeční veřejné debatě odpověď. Diskuse se konala v Olomouci během rozhlasového festivalu Prix Bohemia Radio a přijít mohl každý.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 20:01 21. 3. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kam míří Rusko po prezidentských volbách? Je tato země svobodná? Je agresivní velmocí vůči ostatním státům? A rozumíme Rusku vůbec?

Hosté debaty o Rusku

  • Michael Romancov, politický geograf z FSV UK
  • Petra Procházková, novinářka
  • Tomáš Sedláček, ekonom
  • Jaroslav Bašta, bývalý velvyslanec v Rusku a na Ukrajině
  • Jiří Weigl, ekonom a ředitel Institutu Václava Klause

„Co jsme sledovali v Rusku v neděli, nebyly volby. Volby jsou to tehdy, pokud si můžete vybrat,“ řekl Michael Romancov. „Často se argumentuje rozlohou Ruska, ale jsou tu jiné rozlehlé velké země a ty všechny fungují jinak než Rusko, např. Austrálie nebo Kanada,“ dodal politický geograf.

„Rusko není liberální demokracií, poměry tam neodpovídají standardům vyspělého západního světa. Rusové ale dnes žijí v daleko nejsvobodnějších poměrech, v jakých kdy žili,“ míní Jiří Weigl.

„Ruská společnost musí dozrát, lidé musejí mít volný čas a prostor ve svém životě, aby se mohli zabývat věcmi veřejnými. Je to běh na dlouhé generace,“ podotkl ekonom a ředitel Institutu Václava Klause.

„Alarmující je, že Rusko se za vlády Vladimira Putina dostalo ze stadia naděje do stadia stagnace,“ upozornila Petra Procházková.

„Rusko není tak silné, jak se tváří, ale není tak slabé, jak si to o něm myslí,“ konstatoval Jaroslav Bašta, který zároveň upozornil, že Česko nikdy nemělo jednotnou zahraniční politiku.

„Česká republika nikdy nemluvila jedním diplomatickým jazykem. Za mého působení na velvyslanectví se jinak vyjadřovala vláda, jinak prezident,“ uvedl bývalý velvyslanec v Rusku a na Ukrajině.

„Česká politika vůči Rusku není srozumitelná, zatímco je srozumitelná například vůči Kanadě a USA. Rusko nějakým záhadným způsobem vypadává. Vyvážíme víc do Itálie než do Ruska. Netvoříme mosty, ale boříme nábřeží,“ doplnil ekonom Tomáš Sedláček.

Diskuse se konala od 18.30 do 20.00 v Uměleckém centru UP (Auditoriu maximu) v Olomouci, kde byla součástí programu rozhlasového festivalu Prix Bohemia Radio. Více informací najdete na facebookové stránce debaty.

Rozhlasový festival Prix Bohemia Radio

Mezinárodní festival rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio je tradiční soutěžní přehlídkou toho nejlepšího z rozhlasové tvorby.

Hana Maciuchová zahájí další ročník Prix Bohemia Radio. 'Mikrofon je úžasný přítel,' říká herečka

Číst článek

Koná se od pondělí 19. do čtvrtka 22. března, pořádá ho Český rozhlas. Návštěvníky čekají čtyři dny nabité poslechem toho nejlepšího z rozhlasových dokumentů, dramat a reportáží, workshopy, debaty, koncerty i divadelní představení.

Na čtvrtečním slavnostním zakončení festivalu budou v každé kategorii vyhlášeny tři vítězné příspěvky.

Prezident Herecké asociace Ondřej Kepka předá Cenu Thálie za nejlepší herecký výkon v rozhlasové hře a generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral uvede do Síně slávy vybranou rozhlasovou osobnost.

Ambicí festivalu je rozvíjet a sdílet rozhlasovou tvorbu veřejnoprávních médií v zemích střední Evropy s důrazem na členy visegrádské čtyřky.

Informace včetně programu najdete na speciálním webu www.prixbohemia.rozhlas.cz nebo na facebookové stránce Prix Bohemia Radio.

Michael Rozsypal, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme