Před ambasádou v Praze se strhl spor mezi demonstranty a příznivci Ruska. Na místě zasahovala policie

Před ambasádou Ruské federace v Praze uklidňovali policisté konflikt dvou protestujících skupin. Spolek Pulse of Europe – Evropa je náš domov tu začal kolem 14.00 organizovat petici, která odsuzuje zapojení agentů ruských tajných služeb do výbuchu ve Vrběticích. Na stejné místo přišli lidé vyjadřující podporu Rusku.

Fotogalerie Praha (Aktualizováno: 16:18 18. 4. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stovka demonstrantů se v neděli sešla před budovou ruské ambasády v Praze a provolávala Rusku hanbu. Demonstranti tak reagovali na důvodné podezření, že do výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích v roce 2014 jsou zapleteni ruští agenti. K setkání před ambasádou vyzval předseda hnutí Milion chvilek Benjamin Roll prostřednictvím svého účtu na twitteru.

Příznivců Ruska a odpůrců vyhoštění 18 ruských diplomatů se před ambasádou sešlo krátce po 14.00 asi deset. Mnozí z nich odešli zhruba po hodině. Před 16.00 se rozešla i většina lidí shromážděných před ambasádou na náměstí Borise Němcova.

Účastníci protestu proti Rusku s sebou měli transparenty s nápisy jako „Zeman je zrádce“, „Putin je vrah. Nic se nemění“ nebo „Za ohňostroj se platí“. Mnozí s sebou přinesli vlajky Evropské unie. Protest sledovala policie.

Situace mezi oběma skupinami demonstrantů se na místě nejprve vyhrotila, později se uklidnila. Policie vyzývala účastníky k odchodu. Konflikt začal tím, že obě skupiny na sebe křičely svoje hesla. Když si jeden z ruských příznivců zapnul mikrofon a začal do něj mluvit, někdo mu ho zřejmě vytrhl.

To vyvolalo násilí a v davu bylo vidět, jak policejní těžkooděnci jednoho z demonstrantů zpacifikovali na zem a odvedli. Velká část podporovatelů Ruska neměla na místě roušku ani respirátor, jednu ženu kvůli tomu policie pokutovala.

O důvodném podezření českých bezpečnostních složek ohledně výbuchu ve Vrběticích informovali premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) veřejnost v sobotu večer. Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) ve stejnou dobu uvedla, že „v souvislosti s prověřováním okolností závažné trestné činnosti“ pátrá po dvou mužích s ruskými pasy, kteří se v říjnu 2014 pohybovali v Praze, Moravskoslezském a Zlínském kraji. Podle fotografií i jmen z pasů hledaných mužů jde o stejné muže, kteří jsou podezřelí z otravy bývalého ruského tajného agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije v britském Salisbury z roku 2018.

Rusko v prvních reakcích označilo informace za absurdní. Ruské ministerstvo zahraničí v neděli uvedlo, že za vyhoštěním 18 ruských diplomatů z České republiky vidí americký vliv. Považuje to za provokaci.

Sklad číslo 16 ve Vrběticích na Zlínsku explodoval 16. října 2014, druhý sklad číslo 12 pak 3. prosince téhož roku. Při prvním výbuchu zemřeli dva lidé, exploze si vyžádaly evakuace obyvatel z okolí. Některá média uvedla, že munice ze skladů měla být dodána na Ukrajinu nebo do Sýrie. Munice uloženou v dalších skladech pověřené složky z Vrbětic odvezly.

ČTK, sel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme